Výživa pre športovcov (smutná situácia s mladými športovcami a ženami všeobecne #2)
Výživa športovcov má svoje špecifiká. Bohužiaľ, rovnako ako v tréningu, tieto sú často opomínané.
Pamätáte sa na môj článok o smutnej situácii s mladými športovcami?
Rozhodol som sa napísať jeho voľné pokračovanie. Viedlo ma k tomu totiž to, že nedávno som začal spolupracovať s mladou športovkyňou, ktorá ma oslovila s tým, či by som jej nepomohol s tréningom, pretože sa chce pripraviť na nasledujúcu sezónu.
S radosťou som súhlasil, keďže rád vidím, že existujú športovci, ktorých zaujíma aj niečo iné, ako to, kam pôjdu v piatok na diskotéku.
Popri našich rozhovoroch sme zabrúsili aj do stravovania a ja som si, bohužiaľ, opäť potvrdil svoju mienku o lekároch a tréneroch v našich končinách.
Výživa pre športovcov (smutná situácia s mladými športovcami #2)
S každou ďalšou mojou otázkou sme postupne odkrývali všetky problémy, na viacerých úrovniach. A to musím podotknúť, že sme nešli do hĺbky a o stravovaní sme prehodili iba pár viet.
Bolo tomu tak čiastočne aj preto, že ak začnem rozprávať o stravovaní, na každú jednu vec ma napadne 10 ďalších, ktoré k tomu potrebujem povedať a po pár hodinách môjho monológu sa dotyčná osoba na mňa pozerá pohľadom muža, ktorému partnerka práve povedala, že zabudol na ich výročie prvého spoločného pozerania filmu.
Aj preto som sa rozhodol napísať tento článok, kde by som sa rád vyjadril k problémom, ktoré trápia túto moju klientku. Verím, že pomôže aj Vám.
Bez toho, aby som to zbytočne naťahoval, postupne sme prišli na to, že klientka má hormonálnu nerovnováhu, ktorá nie len, že ovplyvňuje jej zdravie, ale aj výkon a že tým, prirodzene, trpí aj jej regenerácia.
Najhoršou časťou však pre mňa bolo zistenie, že lekári túto hormonálnu nerovnováhu považovali za normálny jav a odôvodňovali to tým, že športuje (WTF?!).
Navyše klientka ešte v snahe zhodiť tuk, zaraďovala nízko sacharidovú diétu, čo celý problém, podľa môjho názoru, ešte zhoršuje. Tu som už iba nechápavo povzdychol nad tým, že nedostala od trénera aspoň základný návod, ako sa stravovať (pretože práca atléta nie je to, aby si zisťoval informácie ohľadne tréningu a stravovania sám).
V odbornej literatúre je možné nájsť, že hormonálna nerovnováha je medzi atlétkami celkom bežná. Súvisí to najmä s nedostatočnou výživou.
Tak ako aj pri stravovaní bežného človeka, aj pri stravovaní športovca existujú najdôležitejšie látky, ktoré telo potrebuje na to, aby správne fungovalo. Tu sa najčastejšie stretávame s minerálovými a vitamínovými deficitmi (okrem iného, ale toto je absolútny základ), ktoré následne spôsobujú hormonálnu nerovnováhu na prvej úrovni.
Na druhej úrovni je potom možné, najmä medzi ženami, vidieť nedostatočný príjem jedla. Ženy majú celkovo určité psychické problémy s tým, že by nemali jesť príliš veľa. O to horšie, ak sa tento mýtus aplikuje na atlétky, ktoré kladú na telo extrémne nároky.
Nikdy som nechápal, ako môže žena odmietnuť 250g hovädzí steak s tým, že je to pre ňu veľa, ale zároveň do seba denne dostane 2 čokolády, balíček gumových medvedíkov a ešte aj partnerov dezert (ak si, chudák, musí počas večere odskočiť).
Kombinácia minerálových a vitamínových deficitov, spolu s nedostatočným príjmom kvalitného jedla následne prehlbujú hormonálne nerovnováhy – zhoršuje sa menštruačný cyklus, hormóny štítnej žľazy nefungujú optimálne, kortizol (stresový hormón) je neustále zvýšený a hustota kostí klesá.
To všetko má za následok nie len zhoršenie výkonu a zdravia celkovo, ale aj problémy s regeneráciou (slabý spánok, únava počas dňa a na tréningu atď.) a časté zranenia (vplyvom nízkej hustoty kostí, okrem iného).
Čo s tým?
V prvom rade si treba uvedomiť to, čo lekárom v prípade klientky unikalo – hormonálna nerovnováha nie je bežná. Dokonca ani v prípade atlétov (prekvapenie, pán doktor). Ak ste teda žena (na mužov sa to vzťahuje s určitými obmenami tiež) a trpíte poruchami cyklu, nízkou úrovňou energie, nízkym libidom a stagnujete vo výkone, nie je niečo v poriadku. Úplne stačí, ak sa u Vás objavuje jeden z uvedených problémov dlhodobo. Teda ak aj máte napríklad cyklus viac-menej v poriadku, ale dlhodobo trpíte nízkym libidom, treba hľadať príčinu.
V druhom rade je nutné odstrániť psychický blok z toho, že ako žena by ste nemali jesť veľa. Samozrejme, netvrdím, že máte jesť pol kila mäsa 3x denne ako mužskí atléti. Ak však sedíte v reštaurácii po tréningu a máte nutkanie objednať si hovädzí steak, avšak z nejakej neznámej príčiny skončíte pri rukolovom šaláte s parmezánovými hoblinami, skúste sa najskôr 3x nadýchnuť, pomasírujte si ušné lalôčiky a dajte si ten steak. Uvidíte, že telo sa Vám odvďačí sladkým spánkom a nie tým, že do rána budete mať o 10kg navyše.
V treťom rade je nutné klásť dôraz na nevyhnutné látky, ktoré potrebuje každé ľudské telo a zamerajte sa na vitamínové a minerálové deficity, presne tak, ako to učím klientov Progress Strategy - stratégie, ktorá Vám pomôže odstrániť minerálové a vitamínové deficity a ktorá je teraz prístupná aj pre Vás. Nedostatok vitamínov a minerálov spúšťa celý raz degeneračných procesov, ktoré nezastaví ani najmodernejší proteínový doplnok alebo super výkonný spaľovač tuku.
V štvrtom rade je nutné sledovať úroveň podkožného tuku. Platí, že rovnako, ako príliš veľa podkožného tuku nie je pre zdravie a výkon dobré, tiež nie je dobré, ak má atlét (žena aj muž) nízke percento podkožného tuku. Obe (nízke aj vysoké percento podkožného tuku) spôsobujú hormonálne nerovnováhy.
Zase mám pocit, že som Vám nič nepovedal a už ste tu so mnou dlho. Skúsim to teda zhrnúť:
Hormonálna nerovnováha nie je normálnym javom. Ani pri atlétoch. Ak preto nemáte v poriadku menštruačný cyklus, ak trpíte zníženým libidom, nedostatočnou energiou počas dňa (tu však môžu byť problémy aj inde) a stagnáciou vo výkone, začnite pátrať.
Nemajte strach z jedla (ženy) alebo zo sacharidov a tukov (ženy aj muži). Nízko sacharidové stravovanie a maximálny výkon nejdú dohromady. Nikdy.
Dbajte na dostatočný prísun základných minerálov a vitamínov, ktoré Vám pomôžu regenerovať a zlepšiť hormonálnu nerovnováhu. Je to absolútny základ, bez ktorého by ste nemali pomýšľať nie len na tréning, ale ani na bežný život.
Medzi najčastejšie problémy športujúcich žien patrí hormonálna nerovnováha, nedostatočná výživa a minerálové deficity. Tieto následne spôsobujú nízku hustotu kostí, nedostatočnú regeneráciu, výkon a zhoršenie zdravia. Je nutné zamerať sa na minerálové a vitamínové deficity. Zároveň je nutné nastaviť správnu stravovaciu stratégiu, pri ktorej nebude nedostatočné množstvo kvalitného jedla kompromitovať výkon a zdravie atléta a ktoré nebude deficitné na základné látky potrebné pre ľudské telo.
P.S.: ak aj nie ste atlétkou, ale chcete konečne dosiahnuť pekný zadok a ploché bruško, pozrite sa na najnovší tréningový program pre ženy Progress Culture: Pink Army.
Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.
V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.