Progress cvik #15: Držanie kotúča prstami
Objavte prínos držania kotúča prstami do Vášho tréningu.
Pozn.: Názov série článkov „Progress cvik ...“ neznamená, že by som cvik vymyslel ja, alebo že by som si ho nejakým spôsobom chcel privlastňovať. Séria článkov nesie tento názov preto (1) aby ste cviky vedeli lepšie vyhľadať a (2) lebo cviky a informácie s nimi spojené slúžia pre Váš ďalší progres.
Zámerom rubriky „Progres cvik“ je priniesť Vám opis rôznych cvikov. Či už pôjde o klasické cviky, ktoré sú dobre známe (ako napr. bench-press s veľkou činkou na rovnej lavičke), alebo o cviky, ktoré ste doteraz možno nepoznali. Rubrika je reakciou na správy, ktoré dostávam ohľadne techniky, použitia rôznych cvikov a ich implementácie do tréningu.
Dnešným cvikom je držanie kotúča prstami.
Prečo trénovať úchop a „ruky“?
Ak ste na začiatku svojho tréningového života, môže Vám to byť viac-menej jedno. Máte oveľa dôležitejšie veci, na ktoré sa musíte sústrediť.
Ak ste na úrovni „pokročilý“ a vyššie, rozhodujú detaily. A ak ste atlét, ktorý sa venuje napr. bojovým športom, tak detaily sú pre Vaše napredovanie kľúčové.
Jedným z takýchto detailov je aj rozvoj úchopu a rúk ako takých (nemám na mysli „biceps“ a „triceps“). Silný úchop Vám pomôže napredovať rýchlejšie na iných cvikoch (napr. na zhyboch) a rovnako má prenos aj do bežných denných situácii, čo je praktické, ak sa snažíte vybudovať komplexné telo, ktoré nie len vyzerá, ale aj funguje.
Ak ste atlét, silný úchop a „ruky“ pre Vás predstavujú výhodu oproti súperovi. Najmä v boji. Rozvoj úchopu a rúk preto predstavuje zásadné faktor pri odstraňovaní slabín, ktoré Vás môžu limitovať.
Držanie kotúča prstami
Ako ale trénovať niečo tak čudné ako sú ruky alebo úchop?
Možností je veľa, ale zjednodušeným a základným nástrojom je držanie a prenášanie rôznych predmetov v rukách. A nemám na mysli teraz iba činky.
Základným cvikom, s ktorým by ste mali pri rozvoji úchopu začať je držanie (širokého) kotúča prstami. Ak zvolíte správnu techniku a záťaž, objavíte svaly, o ktorých ste doteraz ani nevedeli, že existujú.
Základom pre úspešné vykonanie tohto cviku je dostatočne široký kotúč. Ak široké kotúče nie sú súčasťou Vášho vybavenia, môžete použiť kotúčov viacero (napr. dva 10kg kotúče naraz), prípadne iný ťažký predmet. Dôležité je, aby hrúbka kotúčov alebo predmetu predstavovala pre Váš úchop dostatočnú výzvu (čím väčšie ruky máte, tým širšie predmety/kotúče potrebujete).
Druhou dôležitou technickou poznámkou je, aby ste kotúče držali v prstoch a nepomáhali si napr. tým, že budete ruky opierať o trup alebo že sa budete snažiť uľahčiť si cvik tým, že budete kotúče držať so zakrivenými prstami.
V angličtine sa tento typ úchopu nazýva „pinch grip“, z čoho možno indikovať, že záťaž držíte medzi prstami a palcom. Nesnažte sa preto si cvik zjednodušiť, ale práve naopak. Čím ťažší, tým lepšie pre Váš úchop a rozvoj rúk.
Na čo si dať pozor?
Je nevyhnutné, okrem uvedených technických poznámok, aby ste zvolili dostatočne ťažkú záťaž a ideálne, aby ste držali kotúče, až kým Vám nevypadnú z rúk. Nešetrite sa. Ak sa dĺžka Vašej série neúmerne navýši, pridajte záťaž.
Kedy a ako zaraďovať?
Držanie kotúča prstami môžete pre povahu tohto cviku zaraďovať v rámci akumulačných aj intenzifikačných fáz a v podstate kedykoľvek v rámci Vášho tréningu (v tréningu vrchnej aj spodnej časti tela).
Súvisiace články:
Prečo je variácia v tréningu dôležitá?
Najdôležitejšia vec v akomkoľvek tréningu
Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.
V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.