Silový tréning a jeho prenos do špecifických športov
Ako môže pomôcť silový tréning v špecifickom športe?
Pomaly si z toho robím už tradíciu, ale verím, že veľmi prospešnú a že aj Vy tak máte priestor spoznať môj systém ešte bližšie a viac do hĺbky. Mňa už predsa poznáte.
Takže aj dnes Vám prinášam moju odpoveď na e-mail, ktorý som nedávno dostal.
Týkal sa toho, že klient má ambície v silovej gymnastike. Pýtal sa ma na to, ako mu môže pomôcť tréningový program Progress Culture: Game Changer. Ten je totiž zameraný na silový tréning v jeho najčistejšej podobe.
Osobne som obrovským zástancom silového tréningu a podľa môjho názoru neexistuje univerzálnejší nástroj na naplnenie či už estetických alebo výkonnostných cieľov.
Prostredníctvom silového tréningu sa dá meniť postava, naberať svalová hmota, spaľovať tuk a spevňovať postava. Zároveň sa dá získať veľká výkonnosť, ktorá má prenos nie len do bežných životných situácii, ale aj do rôznych športov.
Silový tréning nie je ale každý tréning vo fitnes centre. Silový tréning je zameraný na špecifické metódy, postupy a prináša extrémne odlišné výsledky od klasických fitnes tréningov.
Ponúka tiež zlepšenie flexibility a vybudovanie nepriestrelného tela, ktoré nie je náchylné na zranenia.
Ako môže pomôcť silový tréning v špecifickom športe?
Nižšie nasleduje moja odpoveď na otázku, či sa klient prostredníctvom Game Changeru zlepší v silovej gymnastike a v špecifickom cviku.
„Priamo nie. Pretože ide o dva rozličné systémy - skill (stojka) a hrubá sila (Game Changer).
Keďže sme sa ale bavili o tom, že môj tr. systém by pre Vás predstavoval akýsi doplnok k Vašim (gymnastickým) tréningom, tak potom si myslím, že tam je veľký potenciál.
Na voľnú stojku potrebujete okrem sily ramien (ktorú už nejakú určite máte), aj silné stabilizačné svaly (ktoré tiež rozvinuté na určitej úrovni máte, keďže stojku zvládate) a neuromotorický návyk (skill).
Neuromotorický návyk sa v silovej gymnastike (alebo gymnastike všeobecne) najlepšie rozvíja frekventovaným tréningom (pri voľnej stojke aj niekoľkokrát denne). Osobne som vždy pri akomkoľvek gymnastickom cviku zaznamenal najlepší progres pri častom cvičení.
V čom by Vám ale mohol Game Changer pomôcť je, že posunie stabilizačné svaly na vyššiu úroveň (prostredníctvom ťažkých push-pressov a mŕtvych ťahov) a zároveň posilní aj svaly, ktoré sú priamo zapojené pri stojke (ramená, tricepsy a vrchná časť chrbta) + samozrejme celkovo zvýši výkonnosť celého tela ako každý (dobrý) silový tréning, čo má prenos aj do iných športov (napr. aj gymnastiky).“
Ako vidíte, silový tréning má prenos aj do špecifického športu. Nemusí ísť o priame pôsobenie a zlepšovanie techniky daného športu (v tomto prípade cviku), ale môže pomôcť zlepšiť slabé miesto, ktoré Vás limituje v určitom pohybe.
Tak isto môže silový tréning pomôcť atlétom behať rýchlejšie, skákať vyššie a budovať celkovú dynamiku potrebnú pre ich šport.
Viac informácii o silovom tréningu a programe Progress Culture: Game Changer, získate na nasledujúcom odkaze.
Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.
V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.