Aké výsledky mám ja a aké výsledky môžete mať Vy?
Aké výsledky mám ja? Aké výsledky majú moji klienti? A aké je medzi tým spojenie?
Minulý týždeň som si po tréningu ukladal tašku do kufra auta a napadla mi myšlienka, ktorej som sa nevedel zbaviť celú cestu domov. Čím dlhšie som nad tým uvažoval, tým viac vecí ma ohľadne tejto myšlienky napadlo a rozhodol som sa, že napíšem článok.
Aké výsledky mám ja a aké výsledky majú moji klienti?
Sú to dve otázky, ktoré si kladiem pomerne často, ale nikdy som sa nezamyslel nad ich druhou stránkou.
Otázku „Aké výsledky mám ja?“ si kladiem vždy po určitom cykle tréningov, aby som si vedel overiť, či použité metódy fungovali.
Otázku „Aké výsledky majú klienti?“ si kladiem vždy predtým, ako s nimi začnem pracovať, aby som ich vedel zaradiť a tak isto aj po našom spoločnom tréningu, aby som ich vedel stále posúvať ďalej.
Nikdy, až do minulého týždňa ma nenapadlo to, že otázka „Aké výsledky mám ja?“ by mohla zaujímať aj iných, ako mňa. Nenapadlo mi, že túto otázku sa pýtate možno práve Vy samých seba predtým, ako sa rozhodnete investovať do seba a využiť moje služby.
Zobral som si to teda z tej Vašej strany a kriticky sa zamýšľal.
„Je možné, že niekto sa pozrie na mňa a moje výkony a povie si, že by tak nechcel vyzerať...“
A v tom mi to došlo. Ja predsa nie som pravým odrazom mojej práce. Prečo?
Aké výsledky mám ja a aké výsledky majú moji klienti?
Je to jednoduché – ja predsa netrénujem ako Vy.
Ako je to možné?
Pravda je taká, že posledný tréning, ktorý som absolvoval iba pre seba, bol niekedy v roku 2008. Absolvoval iba pre seba znamená, že som sa v ňom sústredil na to, aby som dosiahol najlepších výsledkov pre seba. Ak sa dobre pamätám za dobré výsledky som vtedy považoval naberanie svalovej hmoty a sústredil som sa na ňu.
Čo sa zmenilo potom?
Začal som sa o tréningovú a stravovaciu problematiku zaujímať z iného pohľadu. Chcel som pochopiť všetky princípy a nájsť metódy, ktoré naozaj fungujú. Nestavil som teda na hotové tréningové plány, ale začal vytvárať vlastné.
Začal som študovať všetky možné tréningové prístupy, techniky, metódy a prácu najlepších trénerov na svete. Ich poznatky som postupne začal aplikovať do svojho vlastného tréningu a testovať ich.
A približne od roku 2012 sa tento proces zintenzívnil ešte viac.
V tomto roku som začal s tréningom malého okruhu klientov a to ma viedlo ešte k hlbšiemu štúdiu a experimentovaniu, pretože už som svoje nahromadené vedomosti neaplikoval iba na seba.
Začal som tak do svojho tréningu zaraďovať množstvo nových postupov a metód. Ak som nejaký tréningový plán cvičil, skúšal som ho cvičiť zľahka, aby som zistil, kde je jeho minimálna miera, pri ktorom poskytuje výsledky. Po čase som pritvrdil až na hranicu svojich možností, aby som zistil, ako telo reaguje a kam už v danom tréningovom pláne ísť s klientmi nemôžem bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo ich regeneráciu, život mimo fitnes centra a tak isto aj ich výsledky.
Začal som testovať nové cviky a systémy periodizácie. Pridával som ďalšie fázy tréningu a netrénoval iba s činkami. Začal som behať, robiť aktívny aj pasívny strečing a gymnastiku. Skákal som na švihadle pred tréningom, po tréningu, medzi tréningami aj medzi sériami.
Zaraďoval som prechádzky každý deň a neprechádzal som sa vôbec. Všetko iba preto, aby som vedel, ako veľmi môžu ovplyvňovať tréning a regeneráciu. Trénoval som hocikde medzi 3x týždenne a 18x za týždeň. Trénoval som tvrdo aj keď som mal extrémne veľa povinností okrem cvičenia a trénoval som veľmi ľahko, aj keď som okrem toho nemusel robiť nič. Trénoval som hodinu denne. Trénoval som takmer 4h denne.
Trénoval som 6 dní v týždni 1x denne a tiež 6 dni v týždni 3x denne a všetky možné kombinácie medzi tým.
Pravidelne som sa monitoroval a všetko si zaznamenával, aby som si vedel vždy z daného obdobia vybrať to najlepšie.
Doplnkom k tréningovým experimentom boli aj experimenty v stravovaní. Okrem rôznych doplnkov výživy, ktoré sú väčšine ľudí neznáme (napr. fermentovaný čierny cesnak), som začal zaraďovať aj rôzne stravovacie postupy a kombinoval ich s tréningom. 3 jedlá denne pri trojfázových tréningoch, ale aj 6 jedál denne pri tréningu 4x za týždeň. Vynechávanie raňajok, 24 hodinové pôsty, čiastočné hladovanie, cheat days, ale aj súvislé stravovanie bez cheatu niekoľko týždňov. Veľké raňajky, malé raňajky, so sacharidmi, bez sacharidov, s kávou, bez kávy...
Liter mlieka denne, ale aj žiadne mliečne produkty. Ovsené vločky každý deň, kompletne bez ovsa. S lepkom, aj bez. S malým množstvom lepku. Bez cukru, s cukrom, bez sacharidov, s veľkou náložou sacharidov, bez ovocia, s ovocím. Sacharidy pred tréningom, sacharidy po tréningu. Výživa počas tréningu, výživa po tréningu a výživa po, aj pred, aj počas. Veľa orechov, málo orechov, so zeleninou, bez zeleniny atď.
Ako vidíte, moje experimenty boli a ešte stále sú veľmi rozsiahle. A od spustenia projektu Progress Culture sa to celé opäť raz zintenzívnilo a ja hľadám účinné postupy ešte dôkladnejšie.
A tu sa konečne dostávame k podstate.
Je logické, že pri svojich experimentoch sa nestretávam vždy iba s postupmi, ktoré fungujú a stane sa tak, že obetujem svoj čas a energiu niečomu, čo nakoniec nedáva žiadny zmysel a výsledky sú minimálne. Tak isto sa stáva, že to s tréningom často krát preženiem a dostávam sa z toho dlhšie, ako by som chcel a môj progres sa spomalí.
Je to ale v poriadku, z každej takejto situácie sa poučím a posúva ma ako trénera ďalej.
Zároveň však to, čo je moja najväčšia výhoda ako trénera, je moja najväčšia nevýhoda ako človeka, čo cvičí. Pretože človek, ktorý cvičí, chce dosahovať každým tréningom výsledky a chce, aby sa mu zvyšovala sila stále, naberal svalovú hmotu pravidelne a spaľoval tuk počas celého obdobia. A tým, že sa nikdy dlhodobo nedržím toho, čo funguje, sa o to oberám.
Prečo sa nedržím toho, čo funguje? Pretože tak by som nikdy neobjavil to, čo nefunguje a nevedel, čoho sa pri tvorbe tréningových a stravovacích plánov vyvarovať a chýbali by mi vedomosti, ktoré sú nevyhnutné preto, aby som mohol ostatných posúvať ďalej.
Oproti tomu moji klienti sú na tom lepšie. Ťažia z tréningových a stravovacích plánov, v ktorých koncentrujem tie najlepšie postupy, ktoré mi fungovali a zároveň sa v nich vyvarujem nefunkčných metód, ktoré ma stáli výsledky.
Nie je preto ničím výnimočným, že niektorí klienti sú na tom lepšie ako ja. A ja proti tomu nič nemám. Dokonca ma to teší. Znamená to totiž, že ako tréner som uspel.
Čo tým chcem povedať?
Nepozerajte sa iba na moje výsledky. Moje ciele nie sú estetické, ale vedomostné. Chcem objaviť najúčinnejšie postupy v tréningu a stravovaní a prinášať ich Vám. A to aj za cenu, že nebudem mať najviac svalovej hmoty alebo najlepšie výsledky, aké by som mohol mať, ak by som sa držal iba toho, čo na mňa funguje.
Namiesto toho sa zamyslite nad svojimi výsledkami a položte si otázku:
„Sú moje výsledky dlhodobo také, aké by som chcel? Som so svojou postavou a výkonom maximálne spokojný/á?“
Ak nie, urobte to, čo som urobil v roku 2008 ja. Investujte do seba.
Zakúpte si pre seba správnu stravovaciu stratégiu, alebo tréningový plán Game Changer a uvidíte, kam sa dokážete posunúť. Alebo si iba vyskúšajte na 4 týždne Uvítací tréningový plán podľa svojej úrovne a uvidíte, či Vám môj tréningový systém vyhovuje.
Nemáte čo stratiť.
Ak budete spokojní, pridáte sa spolu s ďalšími klientmi ku mne a budeme kráčať po ceste za výsledkami spoločne.
Ak spokojní nebudete, pôjdete si ďalej svojou cestou, ale niečo sa naučíte.
A okrem toho, vyhnete sa neúčinným postupom, ktoré som pre Vás už otestoval.
Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.
V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.