• -

Lepok – ako je to s ním naozaj?

Category : Články , Stravovanie

Nazrite na mechanizmus toho, ako pôsobí tento proteín na Váš výkon a Vaše zdravie.

IMG_1375

 

Pre mňa osobne je lepok kontroverzná téma. Môj názor a pohľad naň sa formoval počas dlhých rokov, čo sa venujem problematike stravovania a zlepšovania výkonu. A musím sa Vám priznať, že stále nie je úplne jednotný a kompletný.

Pokúsim sa Vám týmto článkom však podať aspoň môj aktuálny pohľad na lepok a návod na to, ako identifikovať vhodnú stratégiu ohľadne zaraďovania potravín obsahujúcich lepok, pri realizácii Vašich cieľov.

Lepok – ako je to s ním naozaj?

V súčasnosti sa dá nájsť množstvo informácii a názorov ohľadne toho, čo je to zdravé stravovanie a ohľadne zaručených tipov, ako žiť zdravo. Väčšina z nich je, bohužiaľ, chybná a interpretovaná na základe domnienok alebo chybného spájania súvislostí.

Existujú ľudia, ktorí proti lepku zbroja.

A rovnako existujú ľudia, ktorí tvrdia, že bezlepková strava je iba módnym hitom, akousi bublinou, ktorá po čase odíde, rovnako ako všetky módne trendy.

V prvom rade si musíme povedať, čo to vlastne lepok je.

Lepok je proteín, respektíve zmes proteínov, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v múke.  Zjednodušene.

Lepok je ten zázrak, ktorý robí pečivo ľahkým a nadýchaným. A práve preto sa používa viac a viac.

Prvým problémom je to, že lepok sa nenachádza iba v pečive alebo vo veciach, ktoré sú na prvý pohľad evidentne z múky.

Lepok sa nachádza aj v mnohých iných potravinách ako napríklad krekry, muffiny, cookies, respektíve v akejkoľvek sladkosti, ďalej aj v cestovinách a vo väčšine priemyselne spracovaných potravinách. Okrem toho je lepok v potravinách, na ktoré by ste ani nepomysleli ako napríklad kečup, klobásy, salámy, šunky a podobne.

V skratke lepok je takmer všade.

Druhým problémom je to, že je lepok zmesou proteínov. Čím viac je naše telo vystavené určitému druhu proteínu, tým viac je pravdepodobné, že naše telo sa stáva na daný konkrétny druh proteínu senzitívne.

Čím viac sa náš systém stáva senzitívnym na určitý druh proteínu (alebo inej zložky), tým viac si systém vytvára na danú zložku potravy závislosť. Tým pádom telo baží po jedlách určitého typu – v tomto prípade po jedlách, ktoré lepok obsahujú.

Tu nastáva celkom nepríjemný kolotoč:

Prijímanie potravín s obsahom lepku -> telo sa stáva senzitívne -> buduje sa závislosť -> nastáva baženie po potravínách s obsahom lepku -> prijímanie väčšieho množstva potravín s obsahom lepku -> zväčšovanie senzitivity tela -> zvyšovanie závislosti -> viac potravín s obsahom lepku

A tu sa už takmer dostávame k podstate problému, pretože nastáva situácia, kedy je lepok prijímaný v každom jednom jedle dňa, kedy navyše frekvencia týchto jedál rapídne vzrastá (áno, za jedlo sa počítajú aj svačinky, 2-3 keksíky medzi jedlami, zobnutie si sušienky po obede atď.).

Preto si osobne myslím, že lepok je veľmi aktuálnou témou a určite nie je módnym trendom.

Viac sa o lepku hovorí iba preto, že v dnešnej dobe je človek vystavovaný lepku oveľa viac, ako v minulosti. Čo spúšťa kaskádu procesov, o ktorých som písal vyššie.

Čo je ale skutočne nebezpečné a dôležité je to, že táto nadmerná konzumácia lepku vyvoláva zápal v tráviacom trakte. Zápal v tráviacom trakte je to posledné, o čo by ste sa mali snažiť. Zápal v tráviacom trakte totiž spôsobuje stav, kedy je poškodená stena tráviaceho traktu.

Predstavte si stenu tráviaceho traktu ako obrannú bariéru, ktorá zabraňuje tomu, aby sa dostávali toxíny do krvného systému.

Ak je táto bariéra narušená napríklad tým, že prijímate jedlá, na ktoré ste senzitívni, veci, ktoré sa nikdy z tráviaceho traktu nemali dostať, majú prístup priamo do krvného systému.

Výsledkom toho je odpoveď imunitného systému vytvorením tzv. autoimunitných ochorení - ochorenia ako reumatoidná artritída, alergie, lupus, kožné choroby a podobne.

Aké je riešenie?

Buďte k sebe úprimní a položte si nasledujúce otázky:

Je moje stravovanie založené z veľkej časti na potravinách, ktoré obsahujú lepok?

Kladiem dostatočný dôraz na vyváženú stravu, ktorá nie je zložená iba z priemyselne spracovaných potravín?

Cítim sa zdravo? Nemám žiadne problémy s kožou, so zubami, s bolesťami kĺbov, netrpím alergiami...?

Po zodpovedaní týchto otázok sa Vám ponúkajú nasledovné riešenia.

Ak ste odpovedali pozitívne v prospech príjmu lepku a negatívne v prospech zdravia, vyraďte lepok zo svojho stravovania úplne. Zaraďte správnu stravovaciu stratégiu na minimalizovanie baženia po jedlách z lepku a na opravu svojho tráviaceho traktu. 

Ak ste lepok vyradili nedávno, ale stále sa necítite 100% zdraví, sústreďte sa na obnovu steny tráviaceho traktu. Jeho oprava je totiž proces a závisí aj na dĺžke obdobia, počas ktorého ste lepok prijímali a na miere poškodenia tráviaceho traktu.

Ak sa cítite 100% zdraví, bez akýchkoľvek problémov a Vaša strava je vyvážená, pravdepodobne lepok neprijímate a nechýba Vám. Ak sa však raz za čas dostanete do kontaktu s lepkom (napríklad príležitostná pizza alebo hamburger), neprepadnite panike a pokojne si danú potravinu doprajte. Ak ste zdraví a máte vyváženú stravu, príjem lepku 2x za mesiac Vás určite nezabije.

Lepok je zmes proteínov, ktoré sa vyskytujú v takmer každej priemyselne spracovanej potravine, čo  pri štandardnom stravovaní spôsobuje zvýšený príjem lepku. Zvýšený príjem lepku je spojený s tým, že telo si na určitý druh potraviny (v tomto prípade lepok) vytvorí senzitivitu a následne závislosť. Prijímanie potraviny, na ktoré má Vaše telo vytvorené senzitivitu vedie k zápalom tráviaceho traktu, ktoré spúšťajú reakciu imunitného systému v podobe vytvorenia autoimunitných problémov.

Lepok teda patrí medzi jeden z najčastejších pôvodcov rôznych zdravotných problémov. Nemožno ho však označiť za ultimátne zlo, pretože pri zdravých jedincoch s vyváženou stravou nespôsobuje v tele rovnakú reakciu, ako pri jedincoch so zdravotnými problémami, ktorí sa navyše stravujú jednostranne (okrem iného napríklad strava s vysokým obsahom lepku).

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.