Najdôležitejšie pravidlá stravovania
Category : Články , Stravovanie
Ako odhaliť tie správne parametre potravín pre Vaše ciele? Glykemický index, glykemická nálož, BIO potraviny – je dôležité sa sústrediť na tieto parametre?
Nedávno som sa dostal k nadpisu článku, ktorý ma zaujal. Ten nadpis. Článok som nečítal. Hľadal som totiž nejaký zaujímavý recept na úpravu pšena a narazil som na článok s názvom „Pšeno je ideálne na chudnutie“.
Trošku som si povzdychol a okamžite som vedel, že toto Vám musím povedať.
Ako som tak uvažoval, ako poňať tento článok, prišiel som na ďalšiu inšpiráciu a to vtedy, keď som dostal od dvoch klientov otázku na glykemický index.
Bolo rozhodnuté.
Nasledovný článok Vám podá stručný opis jednotlivých parametrov potravy (glykemický index, glykemická nálož, BIO potraviny) a ukáže Vám, či toto sú správne parametre potravín, na ktoré by sa mal človek, ktorý túži po premene postavy sústrediť.
Najdôležitejšie parametre stravovania
Je naozaj nevyhnutné sledovať glykemický index a glykemickú nálož? Respektíve, je potrebné komplikovať si stravovanie ďalšími parametrami? Nestačí sa držať iba pár jednoduchých zásad?
Glykemický index
Glykemický index je hodnota, ktorá by mala ukazovať to, aký efekt má určitá potravina na úroveň cukru v krvi. Glykemický index by Vám teda mal povedať, ako sa zvýši Váš krvný cukor, ak zjete určitú potravinu.
Potravina s vyšším glykemickým indexom Vám spôsobí vyššie ovplyvnenie cukru v krvi a konzumácia potraviny s nižším glykemickým indexom nespôsobuje také veľké zmeny v krvnom cukre. Ako sme si už hovorili, ak je cukor v krvi zvýšený, telo vylúči inzulín, aby si s ním vedelo poradiť. Čím vyšší glykemický index potraviny – tým viac cukru v krvi – tým viac inzulínu telo vylúči.
A naopak. Čím nižší glykemický index potraviny – tým menej cukru v krvi – tým menej inzulínu telo vylúči.
Ak sa budete sústrediť na potraviny s nízkym glykemickým indexom, telo nebude produkovať vysoké dávky inzulínu a Vy tak budete môcť lepšie spaľovať tuk a rýchlejšie chudnúť.
Správne? Určite nie.
Glykemický index sa totiž zisťuje tak, že sa prijímajú potraviny jednotlivo na lačno (po 12 hodinovom postení) a v rovnakom množstve. Ak teda nekonzumujete stále presné množstvo potravín, glykemický index je zbytočný.
Mohla by byť riešením glykemická nálož?
Glykemická nálož
Glykemická nálož jedla predstavuje číslo, ktoré hovorí aké veľké množstvo jedla zvýši úroveň krvného cukru. Ide skrátka o číslo, ktoré hovorí, koľko sacharidov je v jedle a ako veľmi jeden gram sacharidu v danom jedle, zvýši úroveň krvného cukru.
Čo to znamená?
Vezmime si za príklad melón. Melón má síce vysoký glykemický index, ale vzhľadom na svoj objem a zloženie je jeho glykemická nálož nízka. Je tomu tak preto, že typická porcia melónu neobsahuje príliš veľa sacharidov. Inými slovami potravina s nízkou glykemickou náložou nie je tak koncentrovaná na sacharidy. Ak teda zjete melón (ktorý má nízku glykemickú nálož) Váš krvný cukor bude vyzerať inak, ako keby ste si dali 50g čistého cukru.
Strácate sa? Ja tiež.
Podľa glykemickej nálože by sa dalo riadiť iba vtedy, ak by sme prijímali jednotlivé potraviny úplne samostatne (niečo ako pri testoch glykemického indexu). Bežne v stravovaní však nekonzumujete iba jednu samostatnú potravinu, ale naopak kombináciu potravín, ktoré majú iný glykemický index a inú glykemickú nálož.
Vyplýva z toho, že ak by ste aj mali záľubu v tom, že pred každým jedlom nazriete do tabuliek, vezmete si kalkulačku a začnete robiť siahodlhé výpočty, nedostanete odpoveď na to, ako bude vyzerať hladina krvného cukru po konzumácii Vášho (teraz už studeného) jedla.
A čo BIO potraviny?
Možno sa pýtate, čo s tým všetkým majú BIO potraviny a aký význam má, spomenúť ich. Berme to ako také premostenie k záveru, kde Vám všetko zhrniem a predstavím skutočne fungujúce parametre stravovania.
Aký problém vidím v BIO potravinách?
Stáva sa často, že mediálnou masážou sa ľudia začnú zameriavať iba na jednu vec a pritom podstata im stále uniká. Môžeme to vidieť najčastejšie asi pri mladých mamičkách, ktoré majú asi príliš veľa času a radi sa hrabú v ženských magazínoch. Celé sa to potom posilní tým, že si vymieňajú cenné rady, ktoré tam získali, pri vzájomných stretnutiach.
Mamičky sú totiž, podľa môjho názoru, najviac zasiahnuté tým, že sa sústredia na BIO potraviny, ale uniká im pravá podstata toho, prečo sa nemôžu stále zbaviť nadmerného tuku.
Takáto mamička sa potom vyžíva v tom, že pripravuje BIO ovsenú kašu, BIO špaldové koláče, BIO pohánku alebo BIO pšeno, pretože je to všetko extrémne zdravé.
Už už sa dostávam k tomu, čo Vám chcem povedať, len ešte krátka poznámka. BIO potraviny mám sám osobne rád a vidím ich ako prospešné. Ak si človek kupuje produkty zo zdravých zvierat, je to to najlepšie, čo môže pre seba urobiť.
Ak si však sústredí na zlé produkty, ani BIO ho nezachráni.
Navyše, existujú indície, ktoré nám môžu jasne naznačiť, že BIO je viac-menej iba súhrn formálnych kritérií, ktoré sa ľahko dajú obísť. Je preto vhodné neriadiť sa iba nálepkou. O tom však inokedy, určite ste zvedaví, kam tým všetkým mierim.
Najdôležitejšie parametre stravovania
Najdôležitejšími parametrami stravovania a akejkoľvek premeny postavy sú zdravie tráviaceho traktu, vysoká inzulínová senzitivita a zdravie všeobecne.
Ak si budete poškodzovať tráviaci trakt nesprávnymi potravinami, je jedno, či sú BIO.
Ak budete prijímať potraviny, ktoré majú dokonalý glykemický index, alebo dokonalú glykemickú nálož, ale budete ich prijímať v nesprávnych množstvách a čase, nikdy neschudnete.
A ak si budete kompromitovať zdravie tým, že sa budete stále stresovať výpočtami a obsesívno-kompulzívnym správaním pri prijímaní potravy, nikdy nebudete vitálni.
Čo tým myslím?
Uvediem Vám to na príklade. Ak zistíte, že tmavá ryža má nízky glykemický index a že jediná správna je tá BIO a budete stále zasiahnutí médiami a nezmyslami výživových poradkýň, stroskotáte. Ak totiž vyradíte zo stravovania to zlé mäso a ten zlý tuk a namiesto toho si dáte ovocie a ryžu, Vaša inzulínová senzitivita bude na nízkej úrovni a Vaše telo bude produkovať inzulín neustále.
Prečo?
Pretože je úplne jedno, aký glykemický index a akú glykemickú nálož má potravina, ak obsahuje sacharidy a Vy ich nevyužijete, budete priberať. Ak prijímate sacharidy v nesprávnom čase, budete priberať.
Niekto by mohol namietať, že to znamená, že čokoláda je rovnaký zdroj sacharidov ako zemiak, pretože stačí, ak ju budete jesť v správnom čase. To bohužiaľ nie je pravda, pretože prijímanie čokolády poškodzuje stenu tráviaceho traktu. Takže pravidlo #1.
Zhrňme si to.
Má glykemický index nejaký význam: nie.
Má glykemická nálož nejaký význam: áno, ak radi počítate. Ak chcete výsledky, nie.
Platí, že BIO výrobky automaticky znamenajú zdravý život a krásnu postavu: nie, kľúčom sú správne potraviny. BIO kvalita je potom vhodným doplnkom. Ale raňajky zložené z BIO ovsenej kaše spôsobujú priberanie tuku (a poškodenie zdravia) rovnako ako raňajky z klasickej ovsenej kaše.
Aké sú 3 pravidlá stravovania: zdravie tráviaceho traktu, vysoká inzulínová senzitivita a zdravie všeobecne. Na tieto tri zložky kladiem v Progress Strategy extrémny dôraz.
Ako podporiť zdravie tráviaceho traktu: predovšetkým jedením potravín, ktoré majú iba malé množstvo zložiek. Banán má iba 1 zložku – banán. Čokoláda má 15 zložiek.
Ako zvýšiť inzulínovú senzitivitu: prijímaním správneho množstva sacharidov, v správnom čase.
Ako podporím svoje zdravie: platí, že 80% imunitného systému je v tráviacom trakte. Zvyšných 20% je potom vhodné podporiť správnym výberom potravín, pohybom a ostatnými zmenami v životnom štýle (relaxácia atď.).
Ako vidíte, je to jednoduchšie ako sa Vám niektorí snažia nahovoriť. Nepotrebujete kalkulačku a ani nejaké tabuľky. Stačí zvoliť jednoduchú a správnu stratégiu v stravovaní, ktorá sa pridržiava základných princípov toho, ako funguje ľudské telo.
Ak si neviete poradiť, som tu pre Vás.
Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.
V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.