• -

Najväčšia chyba ľudí (nielen) vo fitness centre

Category : Články , Tréning

Položili ste si niekedy otázku, prečo sa niektorým stále darí napĺňať svoje ciele, posúvať sa ďalej a iným sa to nedarí, aj keď pracujú dlhšie alebo viac ako tí prví?

Progress

Podľa môjho názoru je to tým, že sa zameriavajú na stimul a nie na pokrok a výsledok.


Ako to myslím?


Určite ste už mnohokrát videli ľudí, ktorí svoju pozornosť zameriavajú na stimul. Sú to ľudia, ktorí chcú spraviť čo najviac práce, pracujú pre prácu samotnú, robia veci len preto, aby niečo robili atď. Rovnako je to aj v tréningu. Sú ľudia, ktorých nezaujíma pokrok, ale iba stimul. Trénujú dlhé hodiny a častejšie ako ostatní. Nemajú výsledky a tak sa nastavia na mentalitu „budem najtvrdšie trénujúci/pracujúci zo všetkých“.

Takto to ale nefunguje.


Rovnako to nefunguje ani vtedy, ak niekto začne s tréningom len preto, lebo by mal. Táto situácia je bežná najmä v januári a každý rok sa opakuje. Určite poznáte vo svojom okolí niekoho, kto sa rozhodol v januári cvičiť, lebo by mal. Vo februári skončil.

Moja rada je taká, aby ste sa v tréningu (ale aj v živote) sústredili na pokrok. Ten je totiž jediným relevantným ukazovateľom, ktorý hovorí o tom, či je Vaše snaženie účinné alebo nie.
Veď aký má zmysel robiť niečo len preto, aby ste to robili? Aký má zmysel trénovať určitým spôsobom a nedosahovať výsledky?


Celý projekt nesie názov Progress Culture. Je to symbol toho, na čo by sme sa všetci mali zamerať a sústrediť. Ak v tréningu nedosahujem pokrok, je úplne jedno, že trénujem 20 hodín týždenne. Ak mi moje stravovanie neprináša žiadne výsledky, tak na čo v ňom pokračovať? Lebo niekto hovoril, že presne takto sa to má?
A zase naopak. Ak mi tréning 30 minút denne prináša výsledky, na čo ho zbytočne naťahovať na 2 hodiny? Ak sa zlepšujem a posúvam ďalej v tom, v čom chcem a stačia mi na to 4 tréningy týždenne, je nutné trénovať 6x? Podľa mňa nie. Môže sa ľahko stať, že prekročíte svoje regeneračné limity a namiesto toho, aby ste sa posúvali ďalej, sa zastavíte.

Nie je to ale také ľahké. Pokrok si dokáže odmerať každý, ale čo ak sa niekto zastaví a nevie ako sa posunúť ďalej? Jednou z vecí, na ktoré Progress Culture kladie dôraz, sú metódy, ktoré prinášajú pokrok a s ktorými sa môžete zlepšovať. Dlhodobo. Tie si ale zatiaľ nechám pre seba.

Rozhodol som sa však pre Vás pripraviť sériu článkov s tými najlepšími cvikmi, ktoré spoločne predstavujú dlhodobý progres. Vy tak, okrem článkov o najlepších cvikoch na brucho, budete môcť objaviť cviky na vrchnú a spodnú časť tela, ktoré odporúčam zaradiť každému v jednotlivej kategórii (nováčik až atlét).
Prepojením týchto kategórii do jedného celku získate dlhodobú cestu, na ktorej sa budete vždy posúvať v tréningu ďalej.

Začíname už zajtra.

Medzičasom sa skúste zastaviť a zamyslieť nad tým, či sa vo svojom živote zameriavate práve na pokrok alebo iba na stimul.
A ak máte vo svojom okolí niekoho, s kým by ste chceli začať cvičiť, prípadne s kým už cvičíte, zdieľajte s ním tento článok, aby ste sa mohli spoločne na Vašej ceste za pokrokom podporovať.

Dlhodobý pokrok je základným stavebným kameňom všetkých produktov Progress Culture.

-Miroslav Provazník

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.

Progress Culture môžete sledovať aj na Facebooku.