Orechy
Category : Články , Stravovanie
Objavte odpovede na všetky najčastejšie otázky ohľadne orechov – populárnej potraviny súčasnosti.
Pre nedočkavých – orechy pre Vás môžu byť dobré aj zlé.
Ako rozlíšiť, kedy sú vhodné a kedy nie?
Koľko orechov zaraďovať a ako často?
Ktoré druhy orechov sú najlepšie a ktoré najhoršie?
Aj toto sú najčastejšie otázky, ktoré od mojich klientov dostávam. Poďme sa pozrieť na odpovede.
Orechy – to dobré
Orechy sú súčasťou nášho stravovania už veľmi veľmi veľmi dlho. Naši predkovia ich zbierali zo stromov (čo môže byť šokujúce pre mladšiu generáciu, ktorá si myslí, že orechy sa pestujú v Tescu) a slúžili im ako výborný zdroj potravy.
Inak tomu nie je ani dnes a orechy sa tešia veľkej obľube, či už vo fitness komunite alebo medzi „bežnými“ ľuďmi. Z tých pragmatickejších dôvodov pre ich veľkú obľubu môžeme spomenúť ich výbornú chuť, nenáročnú prípravu a schopnosť zasýtiť na dlhšiu dobu.
Práve s nasýtením súvisia aj ich ďalšie benefity – vysoký obsah tuku (45 – 75%), bielkovín (aj keď rastlinných) a vlákniny. Rovnako poskytujú antioxidanty, vitamíny a minerály.
Ďalšou výhodou je, že aj napriek ich skvelej chuti sa nejedná o priemyselne spracovanú potravinu a ich konzumácia sa tak negatívne nepodpíše na Vašom zdraví (aj keď k tomu sa dostaneme) a na Vašej postave.
Pravidelná konzumácia orechov má pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie (ak máte radi štúdie, určite nájdete tie, ktoré hovoria až o 50% znížení rizika kardiovaskulárnych chorôb pri konzumácii orechov 5x týždenne), na inzulínovú senzitivitu (ktorá súvisí aj s prevenciou Diabetu II. typu), na krvný tlak, na znižovanie oxidatívneho stresu (kde môže ísť o hodnoty až 80%), na zdravie pečene, na zdravie zubov a podobne.
Z uvedených výhod je jasné, že orechy sú nie len chutnou potravinou, ale zároveň prospievajú Vášmu zdraviu a pomáhajú Vám utlmiť hlad bez toho, aby ste sa museli cítiť previnilo.
„To znie skvelo! Orechy určite zaradím do svojho stravovania, sú fantastické!“
Nie tak rýchlo, priateľu...
Orechy – to horšie
Orechy majú svoje nepopierateľné výhody a rozhodne ich odporúčam do Vášho stravovania zaradiť. Má to však svoje „ale“.
Najväčším problémom orechov je to, čo som spomínal na začiatku a síce, že naši predkovia ich zbierali zo stromov. V dnešnej dobe máme orechy dostupné všade a ak by ste mali chuť pritiahnuť pohľady pri pokladni, mohli by ste si pokojne kúpiť celé 50kg vrece s pistáciami, ktoré sa vždy pred Vianocami objavuje v každom väčšom obchode.
Ak by ste však žili v minulosti, na zozbieranie 50kg pistácii by ste potrebovali zasvätiť celý svoj život iba pistáciám, alebo zamestnať minimálne 2 spriaznené kmene zo susedného údolia.
S ľahkou dostupnosťou prichádza teda najzásadnejší problém – nadmerná konzumácia. Vzhľadom na benefity orechov, ktoré som spomenul by to predsa nemal byť až taký problém, nie?
Vzhľadom na obsah kyseliny fytovej však nadmerná konzumácia orechov môže byť problematická. Veľmi zjednodušene – kyselina fytová je látka, ktorá chráni danú potravinu (semiačka, orechy atď.) pred škodcami tak, aby potravina mohla vyrásť do svojej prirodzenej podoby. Škodcami sme v tomto prípade aj my, keďže sa ju snažíme zjesť.
Samozrejme, rozumná konzumácia orechov v tomto smere problematická nie je. Ak však berieme do úvahy nadmernú konzumáciu orechov, tu už kyselina fytová svoje nevýhody (najmä znižovanie absorpcie minerálov a potlačenie produkcie niektorých tráviacich enzýmov) má.
Ak preto nebudete konzumovať orechy v nadmernom množstve (neskôr si povieme, čo to znamená), nemusíte sa tým trápiť.
A mimochodom, namáčanie orechov na 18 hodín znižuje obsah kyseliny fytovej o cca 50% (aj na to si kľudne nájdete štúdie), čo nie je žiadna výhra. Okrem toho, kto by mal na to čas?
Príliš častá konzumácia rovnakých druhov orechov tiež prináša všetky nevýhody spojené s potravinovou intoleranciou, o ktorej si môžete viac prečítať v tomto článku. Bolesti hlavy, únava, poškodený tráviaci trakt sú niektoré z príznakov.
Rovnako zo skúsenosti viem, že ak máte poškodený tráviaci trakt, ktorý sa môže prejavovať nie len tráviacimi problémami, ale aj ekzémami, akné alebo nechutenstvom, nie je vhodné orechy do stravovania zaraďovať skôr, ako nedôjde k oprave tráviaceho traktu, pretože ich konzumácia tento stav iba zhoršuje.
Orechy – ako na ne?
V tomto bode už viete, aké výhody poskytujú orechy a tak isto, ktoré nežiaduce účinky sa Vás môžu týkať pri ich nadmernej konzumácii.
Praktická otázka je, ako teda s orechmi narábať, aby ste sa vyhli problémom a vyťažili z ich výhod?
#1 Množstvo
Ohľadne množstva si požičiam analógiu, ktorú som sa naučil od I. Portala. Predstavte si, že by ste orechy chceli nazbierať starým spôsobom (zo stromov) a nie nákupom v obchode. Koľko času by Vám zabralo zozbierať 1-2 hrste? Správne, dlho.
Množstvo jednej porcie orechov teda posudzujme na základe tohto a nie na základe toho, ako rýchle je otvoriť kúpené balenie.
Štandardná porcia pre dlhodobú konzumáciu, ktorú odporúčam, je preto 1-2 hrste.
#2 Frekvencia
Vzhľadom na obsah kyseliny fytovej, ktorá má jasné nevýhody odporúčam orechy zaraďovať 3-4x týždenne. Pozor aj na „skryté“ formy orechov, ako napríklad orechy v raw tyčinkách, orechy v múkach (napr. mandľová múka) a podobne.
Takže hrsť orechov 3x týždenne je výborný nápad. Piecť koláče z mandľovej múky a jesť ich 2x denne každý deň, lebo ste závislí na sladkom a myslíte si, že toto je Vaša zdravá záchrana, je nemiestne a poburujúce.
#3 Druhy
V rámci prevencie pred vybudovaním intolerancii odporúčam rotovať všetky druhy orechov. Na výber máte širokú paletu – mandle, makadamové, píniové, pistácie, kešu, brazílske, pekanové, vlašské, lieskovce.
Ako vidíte, pri konzumácii 3x týždenne, môžete mať jeden druh orechov raz za 3 týždne, čo je rozhodne lepšie, ako jesť stále dokola tie isté orechy.
Mimochodom, arašidy nie sú orechy. Ide o strukoviny.
#4 Solené? Pražené?
Častou otázkou, ktorú dostávam je, či vadí, ak sú orechy solené a/alebo pražené. Vzhľadom na to, že nepreferujem prílišnú úzkosť a analýzy ohľadne stravovania a vzhľadom na to, že solenie a praženie môže mať pri určitých druhoch orechov svoje výhody, moja odpoveď je „Prečo nie...“. Uistite sa iba, že solené a pražené orechy striedate aj s tými v prirodzenom stave a že sú vždy čo najčerstvejšie a najkvalitnejšie.
Orechy, tak ako aj množstvo iných potravín (napr. ovocie) majú svoje výhody a svoje nevýhody. To, ako zapracovať jednotlivé potraviny do svojho stravovania bez toho, aby ste nad tým museli príliš rozmýšľať, som zahrnul do stravovacej stratégie Progress Strategy.
Počítajte ale s tým, že to, že sa naučíte ten správny postup, ako zaraďovať jednotlivé potraviny je iba malým bonusom. Tou najväčšou výhodou je, že prostredníctvom stravovacej stratégie Progress Strategy budete dosahovať nadpriemernú úroveň energie počas dňa, skvelý spánok a výsledky v premene postavy, po ktorých ste vždy túžili.
Otázka je, či si stojíte za investíciu do seba a chcete si tieto výhody užívať hneď?
Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.
V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.