• -

Otázky, ktoré si musíte položiť, pred začatím s prerušovaným hladovaním

Category : Články , Stravovanie

Uvažujete nad tým, že začnete s prerušovaným hladovaním? Toto sú otázky, ktoré by ste si mali položiť.

IMG_4107

S prerušovaným hladovaním som sa stretol niekedy v roku 2012 a po opadnutí prvého šoku, som začal uvažovať nad tým, aké výhody môže ponúkať.

Začal som preto s jeho testovaním na sebe. Vlna, ktorá sa zdvihla niekedy začiatkom roku 2014, potom spôsobila, že niektorí klienti mali vyslovene požiadavku, aby ich stravovanie obsahovalo aspoň určitú formu prerušovaného hladovania.

Mám tak k dispozícii veľké množstvo spätnej väzby, na základe ktorej som vytvoril 4 otázky, ktoré by si mal každý pred tým, ako začne s prerušovaným hladovaním, položiť.

Tieto otázky slúžia na základnú diagnostiku a pomôžu Vám v rozhodovaní, či do prerušovaného hladovania ísť. Nie je to však to jediné, čo ovplyvňuje Vaše reakcie na prerušované hladovanie. Berte to ale ako úplný základ, o ktorý môžete následne svoje úvahy oprieť.

Čo je to prerušované hladovanie?

Prerušované hladovanie je čoraz viac populárnejšia forma stravovania, ktorej základ spočíva v  tom, že určitú (väčšinou dlhšiu) časť dňa neprijímate žiadne jedlo a následne určitú (kratšiu) časť dňa máte potom vyhradenú na príjem jedla.

Základným rozdelením dňa je 18-20 hodín bez jedla a následne 4-6 hodín hodovania.

Tento základný prístup, ktorého autorom je Ori Hofmekler, má množstvo modifikácii a môžete sa tak stretnúť napríklad s prerušovaným hladovaním so 14 alebo 16 hodinami bez jedla.

Okrem času sa potom vyskytujú rôzne úpravy ohľadne toho, čo je možné zaraďovať počas obdobia bez jedla (napr. iba vodu, ovocie a zeleninu, proteín atď.) a ako postupovať pri tvorbe jedál počas obdobia hodovania (od striktného palea až po čokoládové orgie).

Pre jednoduchosť sa budeme ale držať toho, že počas obdobia bez jedla je možné zaraďovať iba tekutiny (voda, nesladená káva alebo čaj).

V praxi potom prístup 18/6 vyzerá nasledovne (časy sú orientačné):

21:00 – posledné jedlo dňa (večera)

22:00 až 6:00 – spánok, obdobie bez jedla (8h)

6:00 až 16:00 – bežný deň, obdobie bez jedla (10h), prijímajú sa iba tekutiny

16:00 až 22:00 – obdobie s jedlom, cca 2-5 jedál

V uvedenom príklade je teda hladovanie počas 18 hodín (22:00 – 16:00) a nasleduje 6 hodín hodovania. Pri zvolení iného druhu prerušovaného hladovania by sa časový úsek bez jedla skrátil a priestor na hodovanie predĺžil.

Medzi hlavné výhody prerušovaného hladovania patrí zlepšenie hormonálneho profilu, zvýšenie inzulínovej senzitivity a prirodzená detoxikácia tela. Pretože tento článok chcem poňať viac prakticky, výhody ďalej rozoberať nebudem. Napokon, ich prehľad je bežne dostupný.

Mojim cieľom v tomto článku je predstaviť Vám 4 otázky, ktoré by si každý mal pred začatím s prerušovaným hladovaním položiť.

Prerušované hladovanie – otázka #1: Aká je moja neurotransmiterová dominancia?

Ak chcete vedieť o Vašej neurotransmiterovej dominancii viac, odporúčam Vám urobiť si Bravermanov test, ktorý obsahuje podrobné otázky a umožní Vám tak hlbšie identifikovať Vaše zaradenie.

V skratke si typy dominancie môžeme rozdeliť na 4 skupiny – dopamín dominantný, acetylcholín dominantný, GABA dominantný a serotonín dominantný.

Dopamínová dominancia sa vyznačuje tým, že človek je energický, sústredený, má silnú vôľu a je sebavedomý. Ak patríte medzi jedincov dominantných na dopamín, ste takmer neunaviteľní a racionálni a radšej ako city a emócie máte fakty a čísla. Vyžadujete menej odpočinku ako ostatní a ste prirodzene viac nabudení.

Acetylcholínová dominancia sa vyznačuje tým, že ste kreatívni a otvorení novým myšlienkam. Okrem toho ste extrémne spoločenskí, máte radi stretnutia a radi čítate o iných ľuďoch. Ak ste atlét, ste náchylní na prepálenie a musíte si strategicky plánovať menej náročné tréningové dni.

GABA dominantní jedinci sú všeobecne pokojní a zodpovední. Potešenie nachádzate v starostlivosti o tých, čo máte radi a ste radi organizovaní. Vaše reakcie sú pokojné a nemáte tendenciu reagovať výbušne. Nevyskytujú sa u Vás prudké zmeny nálad.

Serotonínová dominancia spôsobuje intenzívne vnímanie vonkajších podnetov. Jedinci s dominanciou serotonínu si vyžadujú časté zmeny (v práci alebo v živote), radi skúšajú nové veci (hobby, jedlá, miesta na dovolenku atď.). Príliš veľa serotonínu môže spôsobovať prílišnú nervozitu a neschopnosť akceptovať kritiku.

Prečo to všetko píšem?

Podľa môjho názoru a na základe mojich skúseností nie je prerušované hladovanie vhodné pre všetky typy neurotransmiterovej dominancie. Medzi jednu z hlavných výhod prerušovaného hladovania patrí aj zvýšenie energie a mentálneho sústredenia, čo môže pre určité neurotransmiterové dominancie predstavovať problém.

Ak ste prirodzene energickí a dokážete pracovať 20 hodín bez toho, aby ste si to vôbec všimli alebo ak sa u Vás objavuje prílišná nervozita, alebo máte tendenciu robiť vo všetkom príliš veľa, nepotrebujete stravovaciu stratégiu, ktorá toto všetko vo Vás ešte podporí.

Naopak, potrebujete vhodnú stravovaciu stratégiu, ktorá podporí prirodzený biorytmus a upokojí Vás vtedy, keď to potrebujete.

Osobne napríklad pri prerušovanom hladovaní dokážem pracovať a tvoriť celý deň bez toho, aby som sa od práce odtrhol, zároveň však nedokážem večer dostatočne rýchlo prepnúť telo do režimu relaxácie a takmer vždy (bez špeciálnych opatrení) je môj spánok následne narušený.

Na dnes sa zastavíme pri tejto prvej otázke, ktorá si, podľa môjho názoru, vyžaduje Vašu pozornosť. Dostanete tak dostatok času na to, aby ste sa zamysleli, prípadne si spravili kompletný test neurotransmiterovej dominancie.

V pokračovaní článku sa (už čoskoro) pozrieme na zvyšné 3 otázky, ktoré by si mal každý, kto uvažuje o prerušovanom hladovaní položiť a prinesiem Vám môj pohľad na prerušované hladovanie, ktorý Vám pomôže, ako inšpirácia, pri rozhodovaní o tom, či začať s prerušovaným hladovaním.

-Miroslav Provazník

Ak sa Vám článok páčil a nechcete premeškať jeho pokračovanie, dajte Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a okrem pokračovania sa dostanete k najnovším informáciám z oblasti tréningu, stravovania a zdravia.

Ak chcete, aby som Vás na pokračovanie článku upozornil osobne e-mailom, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.