Prečo nezaraďovať cheat day?
Category : Články , Stravovanie
Prečo nezaraďovať „cheat day“? A ako si zároveň zabezpečiť radosť zo života a stravovania?
Na rovinu?
Cheat day pravdepodobne nie je pre Vás.
Nemusíte však byť smutní z toho, že by ste si už nikdy nemohli užiť Vaše obľúbené jedlo. Treba na to ale lepšiu stratégiu. Poďme sa pozrieť akú.
Cheat day
V prvom rade – čo je to cheat day?
Cheat day je deň zvolený na to, aby ste si v stravovaní dopriali čokoľvek a bez obmedzení. Využíva sa najmä pri redukčných a predsúťažných diétach, kedy napríklad, po náročnom týždni, kedy ste konzumovali iba kuracie prsia (z mikrovlnky, samozrejme) a šalát, máte konečne možnosť zruinovať McD´s alebo „all you can eat“ bufet.
S popularizáciou ďalších prístupov k stravovaniu (ako je napr. paleo) sa však cheat day stal pevnou súčasťou života mnohých ľudí, ktorí nemajú súťažné ambície, chcú sa stravovať zdravo, ale nechcú prísť o všetku radosť zo života. A z jedla...
Podstata tohto dňa spočíva v tom, že po perióde, kedy sa stravujete striktne, je nutné pre telo takýto zásah s tým, že sa zabezpečí najmä zrýchlenie metabolizmu a udrží sa určitá psychická pohoda.
V prevažnej väčšine prípadov je potom cheat day zaradený 1x týždenne. Obvykle cez víkend.
Cheat day – problémy
Ak ste mojim klientom, alebo ste o mojom prístupe k stravovaniu už počuli, je veľmi pravdepodobné, že ho neviete zaradiť. Neviete mu dať nálepku v štýle „idem paleo“ alebo „používam CKD“ atď.
Je tomu tak preto, že každý vyhranený prístup, ktorý je zaškatuľkovaný a označený určitou nálepkou, má svoje nevýhody a problémy, ktoré prináša.
Rovnako aj cheat day ako nástroj alebo prístup v stravovaní má svoje problémy, pretože je príliš obmedzený a neberie do úvahy širšie súvislosti. Tu sú najdôležitejšie problémy, s ktorými sa opakovane stretávam pri ľuďoch, ktorí cheat day zaraďujú.
#1
Cheat day zakladá a podporuje zlý vzťah k jedlu.
V dnešnej dobe máme k dispozícii milióny informácii. Formujú sa tak skupiny ľudí, ktorí trpia rôznymi úchylkami, ako napríklad prílišná analýza všetkého – mimochodom tento problém môže signalizovať deficit kľúčových neurotransmiterov, takže ak ste sa v tom náhodou našli, spravte si test.
Prílišná analýza všetkého sa potom prenáša aj na stravovanie a vznikajú rôzne skupiny ľudí, ktorí nielen, že pred tým, ako niečo zjedia potrebujú najskôr laboratórny rozbor daného jedla, ale ešte s tým aj otravujú ostatných.
Čo s tým má ale cheat day?
V prostredí prílišnej analýzy (stravovania) potom vzniká dojem, že všetko mimo toho, čo je „dokonalé“ je zlé, kacírske a nesprávne. A v takomto prípade hrá cheat day významnú úlohu, pretože sa počas takéhoto dňa môžete cítiť maximálne previnilo a mať zo seba zlý pocit už len preto, že si dáte pizzu. Situácii neprospieva ani samotný názov, keďže „cheat“ je možné preložiť ako podvádzať alebo klamať.
Samozrejme, pizza nie je nič, čo by ste chceli jesť denne. Tak isto, ak sa po nejakom jedle cítite zle alebo sa negatívne zmení Vaša stolica, prípadne máte iné prejavy, je na mieste urobiť si analýzu toho, že dané jedlo pre Vás vhodné nie je (týka sa aj zdravých potravín).
Cítiť sa ale tak, že podvádzate alebo klamete len preto, že si dáte cheesecake nezakladá príliš zdravý vzťah k jedlu. Áno, kvalita rozhoduje a kvalitné potraviny musia tvoriť základ Vášho stravovania. Ale brať zeleninu ako modlu a po jednej bagete zvažovať klystír a exorcizmus nie je tá správna cesta. Tak isto ani nazývať konzumáciu jedla „cheatom“.
#2
Cheat day je príliš štrukturovaný a strojený.
Vezmime do úvahy, že si zvolíte ako cheat day sobotu. Ideálny deň, ste prevažne doma a máte tak priestor si dostatočne užiť všetky potraviny, na ktoré ste si robili počas týždňa chuť.
Takmer ideál. Až do chvíle, kedy napríklad príde sobota, kedy sa zobudíte a na nič chuť mať nebudete. Tu môžete urobiť 2 voľby. Buď cheat day vynecháte alebo ho zaradíte aj napriek tomu, že ho nechcete/nepotrebujete. Zo skúsenosti väčšina ľudí zvolí druhú možnosť, pretože cheat day je emočnou udalosťou.
Takže je sobota, nemáte na nič chuť, ale tlačíte do seba Čierneho princa a dopĺňate ho hranolkami, pretože máte cheat. Potom príde pondelok, grilovačka s priateľmi a Vy smutne žujete brokolicu a v poradí už tretie kuracie prso, pretože Váš cheat bude až v sobotu.
#3
Cheat day je psychicky náročný.
Pre niektorých ľudí (a je ich z mojej skúsenosti väčšina) je cheat day niečo, ako keby ste abstinujúcemu alkoholikovi dovolili jedno pivo každý deň o 12:00. Nebude piť celý deň – prípadne jesť „zle“ celý týždeň – ale dostávať sa z toho bude veľmi dlho.
Väčšina ľudí tak 3 dni po „cheate“ stále hľadá stratenú disciplínu a sebazaprenie, potom ho ako-tak nájde a ďalšie 3 dni sa už teší na nasledujúci „cheat day“.
Tu sa potom podporuje aj nesprávny vzťah k jedlu (#1), pretože myslieť celý týždeň iba na jedlo nie je najlepšie. Stravovanie by malo byť pevnou súčasťou Vášho životného štýlu tak, že naň nemusíte príliš myslieť a kvalitné voľby Vám prídu prirodzené.
#4
Cheat day môže byť zdravotne problematický.
Áno, jedna pizza týždenne Vás nezabije. Ani dve – ak ste veľký fanúšik a zvládnete jednu na obed a jednu na večeru v rámci „cheatu“.
Problém ale nastáva, ak máte intoleranciu na Vaše obľúbené „cheat“ jedlo. V tomto prípade napr. na pšenicu. V tom lepšom prípade totiž skončíte celý deň s poruchou pozornosti. V tom horšom prípade bude reakciou na takýto deň zvýšená zápalovosť (napr. kĺbov a mozgu), čo sa prejaví bolesťami a depresiou.
Potravinové intolerancie sú preto jednou z vecí, ktoré rozhodne treba brať do úvahy aj v prípade úplne voľného dňa v stravovaní.
Stratégia, ktorú odporúčam
Teraz, keď už to vyzerá tak, že som nejaký potravinový nacista a nechcem Vám dovoliť nič, pretože si pokazíte svoj vzťah k jedlu a ešte Vás aj budú bolieť všetky kĺby, ukážem Vám, akú stratégiu odporúčam pre to, aby ste si zabezpečili pevné zdravie, dobrú postavu a ešte aj radosť zo života.
Ako som už uviedol, nemám rád cheat day. Primárne kvôli predchádzajúcim štyrom dôvodom. Čo však nemám rád tiež je, ak si človek neužije život, pretože opäť neustále myslí na jedlo, resp. na jeho kvalitu.
Prístup, ktorý sa mi osvedčil je nezaraďovať cheat day vôbec. Stravovať sa ako človek. Dbať na kvalitu potravín, vhodnú skladbu jednotlivých jedál v rámci dennej doby a suplementáciu, ktorá podporuje Vaše zdravie a ciele.
Keď nastane príležitosť - napr. rodinná oslava, grilovačka, večera v tematickej reštaurácii (napr. nedať si v talianskej reštaurácii cestoviny je skoro zločin) atď. – stále nezaraďovať cheat day (resp. si to tak nenazývať). Ale jesť a jedlo si užiť. Úplne prirodzene.
V praxi sa tak stravujete povedzme 10 dní v rámci zásad popísaných v Progress Strategy, potom príde večera s partnerom, kde si doprajete akékoľvek jedlo, ale toto jedlo si neoznačujete ako „cheat“. Beriete ho ako jedlo a užijete si ho. Bez výčitiek a analýz. No a následne zase, ak nemáte žiadny dôvod, nasledujete zásady správneho stravovania podľa Progress Strategy x-dní, až kým sa neobjaví ďalšia príležitosť na ďalšie dobré jedlo (nie cheat!), ktoré si môžete užiť. Tak ako si užívate aj „zdravé“ jedlá.
Pozor však, je nutné vyvinúť si vysokú dávku sebareflexie, pretože potom vidíte príležitosť na cheat každý deň. Pre špekulantov preto trocha čísel. Ak ste na začiatku, 80% kvalitné stravovanie vs. 20% jedlá, ktoré si užijete, je dobrý štart. Ako progresívne napredujete a kvalitné stravovanie sa stáva súčasťou Vášho životného štýlu, tento pomer sa môže zmenšovať na 90:10, až 95:5.
Pri 150 jedlách mesačne je to stále aj v poslednom prípade cca 7 jedál, ktoré si môžete užiť podľa seba. Ale užite si ich, prosím. Žiadne tlačenie všetkého možného doma pred počítačom a písaním statusov „Cheat day, beast mode on. Zjedol som aj kefu do hajzla!“.
Jedno zo základných hesiel môjho prístupu je „Stravovanie, ktoré baví.“. A presne to si myslím, že by správne stravovanie malo prinášať – potešenie. Potešenie z kvalitného steaku so zeleninou, ale tak isto aj potešenie z výbornej pizze, ktorú si vychutnáte s partnerom v obľúbenej reštaurácii.
Ak si chcete stravovanie užívať, ako už stovky ľudí doteraz, ale zároveň mať aj pozitívny vzťah k jedlu a výsledky, stravovacia stratégia Progress Strategy je pre Vás tou správnou voľbou. Ak si ale nestojíte za investíciu do seba, pokojne sa vráťte k zastaralým prístupom, ako je napríklad cheat day.
Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.
V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.