• -

Prečo Vás Vaša váha klame?

Category : Články , Stravovanie

Objavte, prečo Vás Vaša váha klame a aký negatívny vplyv na Vaše výsledky to má.

„Už zase som pribral/a ďalšie kilo!!!“

„Zase dve kilá dolu. Nikdy nebudem mať svaly…“

Slová, ktorým predchádzajú pocity trémy, pred postavením sa na váhu a slová, za ktorými nasleduje sklesnutá nálada a často aj ovplyvnené rozhodovanie (nezmyselné prejedanie alebo hladovanie).

Sú to však najmä slová, ktoré vo Vás vyvolávajú jedno – neúspech.

Je to však naozaj tak?

Čo ak Vám váha klame?

Prečo Vám Vaša váha klame?

Kontrola hmotnosti prostredníctvom váhy je najjednoduchší spôsob, ako si odmerať progres. Nie každý má prístup k meraniu kaliperom, nie každý má chuť/možnosť absolvovať Dexa scan, nie každý vie odhadnúť svoj progres prostredníctvom svojho oka.

Kontrola hmotnosti prostredníctvom váhy je aj najrozšírenejší spôsob, ktorý používajú všetci, bez ohľadu na to, či cvičia, športujú alebo sa venujú zbieraniu známok.

Kontrola hmotnosti prostredníctvom váhy je ale aj najviac nepochopený nástroj, ktorý so sebou prináša množstvo problémov. Psychických, samozrejme. A ako už viete, psychika extrémne ovplyvňuje to, či svoju vysnívanú postavu dosiahnete, alebo, či sa budete stále motať na mieste.

Často sa mi stáva, že mi klienti (alebo v podstate ktokoľvek) napíšu/povedia, že sú zúfalí, lebo nedosahujú požadovaný pokrok, pretože už 2 týždne dodržiavajú zvolený prístup a na váhe nevidia žiadne výsledky.

Poďme si teda na začiatok ujasniť jednu dôležitú vec a potom si to rozvedieme.

Kontrola váhy v krátkodobom časovom horizonte nevypovedá o ničom inom, ako o regenerácii. Nevypovedá o tom, či spaľujete tuk. Nevypovedá o tom, či naberáte svalovú hmotu (tu je to trošku komplikovanejšie, ale v zásade nie).

Áno, áno, rozumiem.

Nedáva Vám to zmysel. Veď logicky, ak chcem schudnúť, musí sa mi hýbať aj telesná váha. Úbytok teda vidím na svojej váhe, keď sa na ňu postavím.

V dlhodobom časovom horizonte určite áno. V dlhodobom časovom horizonte chcete vidieť na svojej váhe zmeny požadovaným smerom.

Ak máte za cieľ budovať čo najviac svalovej hmoty, ako dokážete a máte 1. januára 80kg a na konci júla 80kg, nie je to tá najlepšia cesta. Áno, tuk a svalová hmota sa môžu meniť v pomere, ktorý spôsobí, že číslo bude takmer rovnaké (spálite tuk a naberiete svalovú hmotu), ale v rámci takéhoto dlhého časového úseku by ste museli začínať s obéznymi 80kg. A ak máte na sebe nadbytok loja, určite by ste sa nemali sústrediť na budovanie svalovej hmoty ako na Vašu prioritu. V rámci krátkodobého časového úseku je to iný príbeh a dostanem sa k tomu.

Ak máte za cieľ spaľovať tuk, pretože sa Vám nepáčia Vaše druhé prsia na chrbte a začínate na 90kg a o pol roka máte 89kg, tiež nie ste na tej správnej ceste. Tu nepomôže viera v to, že ak pred jedlom obetujete jednu celú kozu rituálnym spôsobom, môžete potom zjesť čokoľvek. Tu pomôže iba správna stravovacia stratégia, ktorá Vás očistí od hriechov z minulosti (= nesprávne stravovanie).

Takže v dlhodobom časovom horizonte určite chcete, aby sa Vaša snaha na Vás odrazila aj v rámci telesnej hmotnosti. Problém je, že väčšina sa zameriava na krátkodobú kontrolu hmotnosti, čo je chyba (nebavíme sa, samozrejme, o ľuďoch, ktorí musia zapadnúť do váhovej kategórie alebo o ľuďoch používajúcich doping).

Klasický príklad je taký, že človek po tom, ako začne cvičiť/stravovať sa zdravo, oplýva množstvom motivácie a chuti. Všetko dodržiava pravidelne celý týždeň a na konci sa za odmenu odváži, aby videl, aký pokrok urobil. Stačilo by mu málo, aspoň to kilo. Následne ale prichádza skľučujúci okamih, pretože na váhe je o kilo viac (spaľovanie) alebo menej (naberanie). Nasleduje panika…

A pritom nemusí.

Áno, nemusí. Pohodka, piánko, chillax… Nič sa nedeje.

Rozumiem, že Vás to nepotešilo. Sám som bol kedysi fixovaný na váhu tak, že som sa dokonca so spolužiakom stavil o to, kto do konca týždňa priberie 3kg. Vyhral som, samozrejme, ale pomohlo mi to? Nie.

Kontrola hmotnosti v krátkodobom časovom horizonte má viacero problémov.

Faktory ovplyvňujúce váhu v krátkodobom časovom horizonte

#1

Rovnováha elektrolytov. Ak neberiete do úvahy tento fakt, môžete sa potom vystresovať k smrti nad tým, že máte o kilo viac/menej a to aj napriek tomu, že robíte všetko správne. Nerovnováha elektrolytov, ktorá je, okrem iného, spôsobená nadmerným stresom (nie len pracovným, ale aj z nesprávneho stravovania alebo zlého spánku) alebo potením, dokáže s Vašou váhou zamávať.

Pravidelne sa tiež stretávam so zavodnením u klientov vplyvom nesprávneho stravovania (stačí, ak jete potraviny, na ktoré ste intolerantní – častý problém, kedy mi po týždni vyradenia takejto potraviny klient napíše, že voda zmizla).

Po zlom spánku (zvlášť dlhodobo zlom) je rovnováha elektrolytov narušená a prejaví sa to na váhe. O pracovnom strese ani nemá zmysel hovoriť.

V princípe sú 2 skupiny ľudí. Tá prvá bude pod stresom priberať a tá druhá chudnúť. Paradoxne je to naopak, ako by ste chceli. Ak máte za cieľ priberať svalovú hmotu, pod stresom chudnete. Ak máte za cieľ spaľovať tuk, pod stresom priberáte.

V praxi som sa stretol s klientom, ktorý schudol 7kg vplyvom stresu. Po pár dňoch pokoja bola váha naspäť. Stravovanie zostalo zachované.

Vidím to aj na sebe. 2 noci nekvalitného spánku znamenajú -2kg. Prechod na kvalitný spánok, po prvej noci +2kg.

Klientky sa zase často zavodnia, po odstránení stresorov, sú opäť vo forme.

Ďalším príkladom môže byť aj MMA zápasník, ktorý pred vážením stiahne svoju váhu na minimum a po obnovení rovnováhy elektrolytov a hydratácii organizmu má opäť svoju pôvodnú váhu.

Rovnováha elektrolytov (a stres – viď aj bod #2) je veľkým faktorom, ktorého opis by si vyžadoval samostatný článok. Pre Vás je však nutné vedieť, že kilo hore/dolu nemusí hneď znamenať koniec sveta.

#2

Stres. Uvádzam ho tu znova a osobitne, pretože okrem vecí popísaných v #1 sem patrí aj stres z kontroly váhy. Ak sa vážite každý deň s tým, že očakávate, že Vám Vaša nová diéta prinesie konštantný úbytok každý deň, budete iba v strese, čo spôsobí následne problémy opísané v bode #1 a Vaša snaha bude zmarená, pretože priberiete/schudnete ďalšie kilo vplyvom stresu a celý kolobeh sa opakuje.

Stres je tak isto faktorom aj pri zmene životného štýlu. Patrí sem zmena stravovania a pohybovej aktivity. Je potrebné si uvedomiť, že ak meníte stravovanie/pohyb pre telo to môže na začiatku predstavovať stres (záleží, aký je Váš stav na začiatku) a tým pádom môže reagovať v rámci váhy opačne, ako by ste si želali.

Riešenie? Nesústreďte sa na krátkodobé sledovanie váhy, ale vnímajte radšej svoje pocity – úroveň energie, zlepšenie spánku, zvýšenie životného elánu.

Toto sú oveľa dôležitejšie zmeny, aby ste videli, či nové stravovanie funguje.

#3

Spaľovanie tuku/naberanie svalovej hmoty neprebieha vždy konštantne.

V závislosti na viacerých faktoroch Vaše priberanie/spaľovanie nemusí vždy prebiehať konštantne. Áno, môže sa stať, že budete mať radostné obdobie, kedy priberiete/schudnete kilo každý týždeň.

Môže sa však stať, a tak isto sa to aj stane, že budete mať „obdobie nekonštantnosti“, kedy bude Vaše telo čakať na nahromadenie dostatočného množstva stimulov. Tu sa tak môže stať, že budete dlhodobo v rámci váhy stagnovať a tá sa neskôr radikálne zmení v rámci pár dní.

Opäť je lepšie sústrediť sa na iné ukazovatele – najmä napredovanie v tréningu, zvýšenie dennej energie a zlepšenie kvality spánku. Ak je toto dodržané, progres sa skôr, či neskôr dostaví.

#4

Ostatné faktory.

Sem môžeme zaradiť napr. v úvode spomínané naberanie svalovej hmoty a spaľovanie tuku súčasne. Stáva sa mi pravidelne, že po záverečnej analýze klienta na konci jeho tréningové cyklu zistíme, že váha sa pohla povedzme o 1.5kg. Po 12 týždňoch nič moc. Ale z dostupných údajov je jasné, že klient napr. zhodil 3kg tuku a pribral 4.5kg svalov.

V konečnom dôsledku je tak malá 1.5kg zmena na váhe vizuálne dramaticky odlišná. Ak preto popri zmene stravovania zaraďujete aj správny silový tréning, je možné, že Vaše číslo sa nezmení dramaticky, Vaša postava však áno. Tu je lepšie sledovať progres prostredníctvom meraní a/alebo pravidelných fotografii na týždennej báze za rovnakých svetelných podmienok a v rovnakej dennej dobe (napr. vždy v pondelok ráno v kúpeľni).

Tak isto sem môžeme zaradiť aj faktory ako príležitostné „cheat“ jedlo, kedy si dáte napr. pizzu, tá Vás trochu zavodní a váha sa pohne neželaným smerom.

Rovnako aj napr. riedka stolica, ktorá môže byť dočasne spôsobená napr. intolerantnou potravinou, choroba a zlé rozvrhnutie jedla v rámci dňa sú faktory, ktoré váhu v krátkodobom horizonte ovplyvňujú.

Kontrola váhy z krátkodobého hľadiska prináša viacero problémov, z ktorých za najväčší považujem nadmerný stres na psychiku jedinca a vtieravé myšlienky o tom, že zase zlyhal. Takéto psychické naladenie potom progres ešte viac zastavuje alebo ho obráti opačným smerom.

Prístup, ktorý zastávam u klientov, ktorí dosahujú výsledky, je ten, že sa najskôr sústredíme na postupné zavedenie zmien v stravovaní, aby nárazová zmena nepredstavovala ďalší stres. Následne potom sledujeme pokrok v tréningu a faktory ako zlepšenie spánku, zvýšenie rannej energie a celkové zlepšenie zdravia.

U 100% klientov, ktorí referujú o týchto pozitívnych zmenách nastáva v rámci dlhodobého časového horizontu, aj pozitívna zmena  telesnej váhy a to bez akéhokoľvek stresovania sa nad pravidelným vážením.

Ak si stojíte za investíciu do seba, prostredníctvom Progress Strategy môžete týchto zmien dosiahnuť aj Vy.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.