• -

Psychické zdravie a silový tréning

Category : Články , Tréning

Viete, ako môže silový tréning napomôcť Vášmu psychickému zdraviu?

IMG_3767

Konečne je vonku krásne...

„No a?“

Konečne je vonku krásne a to nám dáva príležitosť tráviť viac času vonku. Trávenie času vonku nie je iba dobrým nástrojom na zlepšenie zdravia a žitia aktívneho životného štýlu, ale pre mňa zároveň aj zdrojom mnohých pozorovaní.

Ako som tak minulý týždeň sedel na terase jednej kaviarne a pozoroval ľudí, uvedomil som si jednu podstatnú vec. Psychické zdravie ľudí v dnešnej dobe upadá.

Silový tréning a psychické zdravie

Nejde iba o to, že máme viac stresu (aj keď veľkú časť z neho si robíme sami), ale aj o to, že nesprávnymi informáciami, ku ktorým sa môžeme dostať, sabotujeme svoje psychické zdravie.

Tak napríklad mladé mamičky nedostatočnou informovanosťou podľahnú marketingovému tlaku a kŕmia svoje deti sladkosťami. Následne sa potom sťažujú medzi sebou, že deti sú neposlušné, trpia poruchami sústredenosti (nie, ADHD nie je normálny stav, ani u detí), majú astmu alebo alergie.

O tom, že nesprávne stravovanie dokáže psychické zdravie nalomiť až k depresiám a demencii, nebudem začínať, pretože tento článok chcem venovať tréningu.

Každopádne všetko to má spoločný základ – neinformovanosť.

Poďme to teda spolu zmeniť a ponúkam Vám námet na zamyslenie.

Za hlavné problémy dnešného úpadku psychického zdravia považujem stres, nedostatok psychickej pohody, znížená chuť do života (od letargie až po depresie), zníženie vitality a znížené sebavedomie.

Zamyslite sa...

Máte neustále pocit, že ste pod tlakom a v strese? Máte pocit, že jediné obdobie roka, kedy nie ste v strese je 10 dní na dovolenke v lete? A aj tomu musí predchádzať 3 dňová cestovná horúčka, neustále naháňanie sa pri balení a organizovaní všetkého potrebného. Následne priletíte na dovolenku a okrem jet lagu sa musíte ďalšie 2 dni spamätávať z toho pred dovolenkového kolotoča?

Po návrate domov sa cítite chvíľku lepšie, ale s prvým pracovným týždňom všetko vyšumí do stratena a opäť cítite narastajúci tlak a stres? Zaskakovanie v práci za kolegu, jeden e-mail za druhým, telefón stále zvoní – najskôr šéf, potom dieťa, pretože nevie niečo nájsť a následne partner, pretože nevie zapnúť práčku, po príchode domov nákupy alebo domáce práce, ráno opäť stávanie a cez víkend krátke dni, pretože sa snažíte dospať pracovný týždeň? A čo takto skúškové, prednášky, seminárne práce a iné projekty do školy?

Potrebujete hektolitre kávy, aby ste dokázali denne fungovať správne a následne večer tabletku na spanie, aby ste si dopriali aspoň 4 hodiny pokoja? Alebo sa u Vás dokonca objavili určité zdravotné problémy od zhoršeného trávenia, cez kožné choroby, až po chronické bolesti hlavy?

Že nič z toho nevnímate a stres sa Vás netýka? A čo zníženie psychickej pohody? Nemáte náhodou pocit nepokoja a akoby skrytej nervozity a to aj bez zjavnej príčiny? Napríklad sedíte v pokoji pri večeri a stále vo Vás niečo hlodá a nedokážete sa dostatočne uvoľniť, ale neviete prísť na to, čo to je?

OK, a čo strachy a fóbie? Nestrachujete sa stále o niečo? Nemám na mysli strach z pavúkov alebo klaustrofóbiu. Myslím tým tie malé a neustále strachy o to, že „čo ak...“.

Pretože aj to narúša Vašu psychickú pohodu a nie je to normálny stav.

Už som bližšie, však? Mnoho ľudí si totiž permanentný stres už ani neuvedomuje. Neuvedomuje si, že funguje na 50%. Berú to ako samozrejmosť. Následne sa potom objavuje znížená chuť do života. Nemáte náhodou ráno problém vstať s radosťou a zaspávať s vďakou? Nemáte pocit, že Vaše životné ciele a vízie sa rozplynuli a Vaša sebarealizácia neexistuje? A nie je Vám to koniec koncov aj jedno a rezignovane sa plýžite životom?

Vaša vitalita klesá a životná energia ubúda. Nemáte chuť a silu na nič, ako sa iba zvaliť na gauč alebo na posteľ a pozrieť si novinky na Facebooku a Instagrame?

A nakoniec, keď sa pozriete na seba v zrkadle, vidíte nie len utrápeného človeka, ale dokonca aj tvary, ktoré Vášmu oku nelichotia a takto ste si nepredstavovali Váš vzhľad? Následne Vás prepadnú pochybnosti o sebe, o tom, čo dokážete, o tom, či ste dostatočne atraktívni, o tom, ako Vás ľudia vnímajú a o tom, že nemáte silu čokoľvek zmeniť? Podceňovanie sa, zakrývanie svojich nedostatkov a všetky ostatné prejavy zníženého sebavedomia. Keď sa máte vyzliecť nepripadáte si dostatočne žensky alebo dostatočne mužne, ale skôr naopak?

Chápem Vás. Tiež som si tým prešiel...

Teraz si ale predstavte, aké by to bolo, ak by ste zrazu pocítili príval energie a Vaša myseľ by sa rozjasňovala s každým novým nádychom? Dostali by ste pocit, že môžete dokázať čokoľvek a že nič nie je stratené...

Chcem, aby ste do toho išli so mnou!

Čo na to potrebujete? Hodinu denne...

 

Nie je hodina denne dostatočne dobrou investíciou na to, aby ste sa všetkého zbavili a zlepšilo sa Vaše psychické zdravie a zdravie všeobecne?

Stále veľa?

A čo keby som Vám povedal, že na to potrebujete iba 4 hodiny týždenne?

„Čo sa dá stihnúť za 4 hodiny týždenne?“

Silový tréning!

„Prečo silový tréning?“

 

Silový tréning pomáha minimalizovať stres. Silový tréning je určitou formou meditácie. Nie ste síce v pokoji na vrchu hory v mníšskom habite, ale dokážete svoju myseľ úplne odpútať a uvoľniť. V podstate je to jednoduché, ak ste na tréningu, sústredíte sa iba na to, čo práve robíte, pretože inak riskujete, že Vám na nohu spadne činka alebo činkou narazíte do hlavy (mne sa to stalo). V rámci tréningu Vaša myseľ dostáva priestor na uvoľnenie a relax.

Tým, že sa učíte stále nové veci (pretože aj o tom je správny silový tréning, pumpovať 20 rokov na kladkách vedie k degenerácii mozgu), sa postupne zbavujete strachov, ktoré sú vo Vás zakorenené a držia sa Vás každý deň. Počas správneho silového tréningu totiž prichádzate do kontaktu so stále novými vecami a zbavujete sa strachu z neznámeho.

Poviem Vám pravdu – počas náročného tréningu sa spotíte a zadýchate. Ale o to práve ide! Rozpumpujete v sebe nie len krv a zlepšíte transport kyslíka, ale aj hormóny, ktoré Vás spravia šťastnými, zlepšia Vašu vitalitu zvýšia chuť do života. Po správnom tréningu totiž chcete viac – viac tréningu, ale aj viac od života.

 

A nakoniec sladká odmena. Okrem toho, že sa Vám zlepší postava a budete sa po pár týždňoch obdivne pozerať na seba do zrkadla, zvýši sa Vám sebavedomie. Nie len preto, že vyzeráte lepšie, ale aj preto, že sa stále prekonávate, učíte sa disciplíny a pravidelnosti a na každom jednom tréningu niečo dosiahnete. Pre seba. Nie pre šéfa alebo spolupracovníkov. Ale pre seba. Je to Vaša chvíľka, kedy sa môžete prekonať a dokázať zase o niečo viac. A to má extrémny dopad na Vaše sebavedomie.

Pripravil som preto pre Vás nástroje na prekonanie neinformovanosti.

Ak neviete ako začať a ste úplným nováčikom, uvítací tréningový plán pre nováčikov je pre Vás ľahko dostupným návodom, čo na začiatku robiť a ako si vybudovať pevný návyk a základ.

Ak už máte s bežným tréningom skúsenosti, ale chcete zažiť pravý silový tréning alebo ak ste už absolvovali plán pre nováčikov, prejdite na 12 týždňový úvod do silového tréningu.

Po jeho dokončení prirodzene nadviažete na 12 týždňový čistý silový tréning v tréningovom pláne pre pokročilých.

Máte tak pred sebou dlhú cestu a je iba na Vás, či Vám na jej konci napíšem gratulačný e-mail ako víťazovi, alebo za 28 týždňov od dnes (presne toľko trvá odcvičiť všetky tri plány), budete stále na tom istom bode vo svojom živote ako doteraz...

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.