• -

Silová gymnastika, silový tréning a regenerácia spojivových tkanív

Category : Články , Tréning

Silová gymnastika a silový tréning je najčastejšie spájaný so snahami o progres. Je nutné však myslieť na tento aspekt.

IMG_3766

Nedávno mi prišla správa od nadšenca tréningu, v ktorej som dostal otázku ohľadne silovej gymnastiky a regenerácie spojivových tkanív.

Aká bola moja odpoveď a čo si z toho môžete zobrať pre seba aj v prípade, že silovú gymnastiku netrénujete?

Silová gymnastika, silový tréning a regenerácia spojivových tkanív

Nižšie nasleduje moja odpoveď na otázku, či je nutné zotrvávať pri všetkých cvikoch zo silovej gymnastiky 8-12 týždňov. To je totiž približná doba kompletnej regenerácie spojivových tkanív a tiež ich kompletná adaptácia na niektoré náročné cviky.

„Dobrý deň.

Čo sa týka statických cvičení, resp. teda priamo gymnastiky - nemyslím si, že je nutné na každom cviku zotrvávať 8-12 týždňov, avšak je nutné posilňovať slabé články prostredníctvom špeciálnych cvikov. Inak sa totiž môže stať, že budete robiť veľmi náročný cvik (napr. ten planche) a síce ho spravíte, ale nevydrží to napr. bicepsový úpon a je docvičené.

Je preto vhodné zaradiť špeciálne cviky, ktoré posilňujú práve namáhané časti tela - napr. náklony na bicepsové úpony, strečing zápästí atď. atď. Pri tých ľahších cvikoch (ako je vis napr.) stačí počúvať telo. Ak sa cítite v danom vise komfortne, môžete prejsť na ďalší variant.

Ale zo všetkého najviac určite treba myslieť, že pri gymnastike sa naozaj extrémne zaťažujú spojivové tkanivá a hlavne začiatočníci by preto mali postupovať radšej pomalšie, aby si telo na novú záťaž zvyklo.“

Čo z toho vyplýva?

Základy, základy, základy... Je to niečo, čo často zdôrazňujem každému, kto sa chce posúvať dlhodobo vpred. V tréningu je totiž niekoľko základných pravidiel a jedným z nich je dlhodobosť alebo schopnosť trénovať počas dlhej časovej periódy, bez vážnych zranení a zabezpečiť si tak dlhodobý a stabilný progres.

Je preto dôležité v gymnastike, ale aj v silovom tréningu, aby ste postupovali od základov, aj keď sa Vám môžu zdať zbytočné a nudné a tiež, aby ste základy cvičili vždy a dlhodobo a to aj po rokoch tréningu. Samozrejme, že základom pre nováčika je napríklad klik a pre ostrieľaného atléta to už nebude klik s vlastnou váhou, ale jeho náročnejší variant. Vždy by však základy mali byť prítomné.

V druhom rade je potrebné rešpektovať postupnú periodizáciu a dostatočne dlhodobé plánovanie progresu na ťažkých gymnastických prvkoch. Často sa totiž stáva, že v snahe dosiahnuť čo najrýchlejšie daný cvik alebo pozíciu klient ignoruje odporúčania zaraďovať ľahší cvik. Výsledkom je potom to, že síce ťažkú pozíciu dosiahne, ale urobí ju 2x (v tom lepšom prípade). Prvýkrát túto pozíciu dosiahne ako určitú formu osobného rekordu. Druhýkrát ju potom dosiahne na druhom tréningu a tu sa väčšinou už pritrafí zranenie, pretože telo nebolo dostatočne pripravené na daný pohyb.

V silovom tréningu to potom platí najmä o pridávaní záťaže. Je možné pridať na drepy za jeden mesiac 25kg (mne sa to napríklad podarilo). Horšie je však to, že ak človek nevie, ako na to a nezvolí správnu stratégiu na posilnenie ostatných dôležitých častí tela (úpony, šľachy atď.), po mesiaci a osobnom rekorde skončí na pár týždňov mimo tréning (to sa mi podarilo tiež).

Je skrátka nutné pripraviť telo na extrémnu záťaž – či už extrémnu pozíciu alebo extrémnu váhu.

Pri tvorbe akéhokoľvek tréningového plánu však treba brať dôraz na regeneráciu. Regenerácia nie je iba o tom, že človek doplní po tréningu glykogén (aj to sa často deje zlým spôsobom). Regenerácia prebieha na niekoľkých úrovniach od glykogénu (najrýchlejšie), cez nervový systém, až po regeneráciu spomínaných spojivových tkanív (najpomalšie).

Ja preto vo svojich tréningových plánoch beriem do úvahy nie len regeneráciu po tréningu, ale aj regeneráciu nervového systému a regeneráciu spojivových tkanív a všetky tréningy plánujem dlhodobo a klientom odporúčam vždy tréningové programy tak, aby neboli príliš namáhané spojivové tkanivá. Nikdy totiž nie je rozumné ísť na doraz 12 mesiacov v roku. Často to však možno vo fitnes centrách vidieť...

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.