Zdravie tráviaceho traktu
Category : Články , Stravovanie
Akú úlohu má tráviaci trakt? Ako ho poškodzujeme a ako ho zlepšiť?
Spomínali sme si spoločne minulý týždeň, že medzi najdôležitejšie parametre v stravovaní nepatrí glykemický index alebo podobné nezmysly. Jedným z najdôležitejších parametrov v stravovaní je zdravie tráviaceho traktu.
Zdravie tráviaceho traktu je tak dôležité, že tvorí 80% celého Vášho života. Zdravie tráviaceho traktu ovplyvňuje Vašu imunitu (80% imunitného systému je v tráviacom trakte), Vašu náladu, Vašu energiu a Vaše chute na určité potraviny.
Zdravie tráviaceho traktu ale patrí medzi najviac prehliadané a najviac zanedbávané.
Rád by som Vám v tomto článku predstavil najväčšie problémy, ktoré môže tráviaci trakt spôsobiť a dal Vám pár vhodných tipov ako predchádzať poškodeniu tráviaceho traktu.
Zdravie tráviaceho traktu
Tráviaci trakt má nesmierny význam. Dokazuje to aj to, že v ľudskom tele predstavuje tráviaci trakt druhé najväčšie zoskupenie neurónov.
Prvou dôležitou vecou, ktorú Vám chcem odovzdať je to, že 80% imunitného systému je v tráviacom trakte. Ak je tráviaci trakt poškodený, je zrejmé, že Vaša imunita bude narušená.
Od stupňa poškodenia tráviaceho traktu potom závisí ako veľmi bude imunita organizmu potlačená a ako veľmi bude organizmus náchylný na ochorenia.
Nemám na mysli ale iba chrípku a nádchu. Aj keď, samozrejme, častá chorobnosť je prvým indikátorom toho, že niečo nie je v tráviacom trakte v poriadku. Ak ste teda často chorí, je to prvý varovný signál organizmu, že sa niečo deje a ak to nenapravíte, bude to pokračovať ďalej.
A väčšinou to ďalej pokračuje. Alergie, astma, ulcerózna kolitída (vredy), rakovina, bolesti kĺbov a systémový zápal atď. Pokračovať by sme mohli donekonečna.
Spolu s inzulínovou rezistenciou je poškodený tráviac trakt spúšťačom takmer každého ochorenia, ktoré poznáte a ktoré Vás môže trápiť.
Druhá vec, ktorá je ovplyvnená zdravím tráviaceho traktu je Vaša nálada. Súvisí to s úvodom, kde som hovoril, že tráviaci trakt (konkrétne jeho steny) predstavuje druhé najväčšie zoskupenie neurónov v ľudskom tele.
Neurón je v podstate nervová bunka, ktorá prestavuje pre nervové tkanivo základný stavebný a funkčný prvok. Ak je teda zdravie tráviaceho traktu narušené, je narušené aj druhé najväčšie miesto v ľudskom tele, v ktorom sídlia neuróny.
Ak je neurón aj funkčným prvkom nervového tkaniva a teda nervovej sústavy, záleží od neho aj naša nálada.
Súvisí to (okrem iného) aj s energiou, ku ktorej sa dostanem hneď. Napokon, kto by mal „dobrú náladu“, ak je jeho energia nemenná bez ohľadu na to, či je ráno, večer, deň alebo noc?
Vaša energia je tiež ovplyvnená tráviacim traktom. Funguje to asi tak, že na správne fungovanie tráviaceho traktu je potrebné alkalické prostredie. Ak je tráviaci trakt narušovaný tým, že v ňom udržujete iba prostredie kyslé (nesprávnymi potravinami, ich množstvom a frekvenciou), nemôže správne fungovať a množia sa v ňom patogénne baktérie, ktorých premnoženie zabíja tie dobré.
A nie len to. Podľa môjho názoru, oveľa podstatnejším problémom je to, že poškodený tráviaci trakt neabsorbuje živiny a silne demineralizuje celé telo.
Ak si vezmeme pôvodnú funkciu potravy a síce, že potrava slúži pre telo ako palivo a nie ako niečo, čo zaháňa nudu, stres alebo iba rozmarnosť, a tráviaci trakt túto potravu neabsorbuje, nemôže z nej ťažiť a premeniť ju na energiu.
Kombináciou predchádzajúcich bodov sa v podstate telo dostáva do situácie, kedy stále bojuje s ochorením (pretože imunitný systém je slabý) a je „hladné“, pretože nemôže absorbovať žiadne nutrienty zo stravy. Pre telo to nie je prirodzený stav a preto nemôže poskytovať úroveň energie, ktorú by mohlo.
So slabou absorpciou súvisí aj spomínaná demineralizácia tela, ktorá má na svedomí Vašu chuť na určité potraviny. Ak je totiž telo silne demineralizované a nedokáže z potravy vstrebávať potrebné živiny a tým pádom tvoriť energiu, vysiela Vášmu mozgu signály, že potrebuje energiu (zjednodušujem to pre Vás, nejde o vedecký článok).
Ak vysiela mozgu signály, že potrebuje energiu, ten to automaticky vyhodnotí a interpretuje tak, že potrebuje rýchly cukor. S tým súvisí Vaša chuť na sladké.
Chuť na sladké ešte podporuje demineralizácia, pretože deficity esenciálnych minerálov spôsobujú práve chuť na sladké.
Ako zlepšiť zdravie tráviaceho traktu?
Pre telo je prirodzené to, že nebojuje so žiadnymi chorobami, v tráviacom trakte nie je kyslé prostredie a môže absorbovať zo stravy živiny a minerály, prostredníctvom ktorých vytvára energiu.
Ako odhaliť, že v takomto stave nie ste?
Okrem častej chorobnosti a akéhokoľvek zdravotného problému, o ktorom som hovoril, môže byť nápovedou aj samotné trávenie potravín. Ak sa cítite nafúknutí, trpíte plynatosťou, prípadne poruchami vyprázdňovania, nebude všetko v poriadku.
A poruchami vyprázdňovania myslím v podstate čokoľvek odklonené od pravidelnej (1x denne), konzistenčne normálnej (žiadne kúsky ani slížiky) a bez zápachovej stolice.
Krásnym ukazovateľom sú ďalej stav pleti a stav Vášho dychu (väčšina príčin zápachu z úst pochádza práve z tráviaceho traktu) a už spomínaná nízka úroveň energie.
Ako teda zlepšiť zdravie tráviaceho traktu?
Pohrajte sa s hladom. Naozaj nemusíte jesť zakaždým, keď si na jedlo spomeniete a naozaj sa nič strašné nestane, ak vynecháte jedno jedlo. Skúmajte sa a snažte sa občas identifikovať hlad psychologický, vydržte ho a sledujte reakcie tela. Je veľmi pravdepodobné, že po 15 minútach ani nebudete vedieť, že ste boli hladní.
Nejedzte priemyselne spracované potraviny, ktoré prekysľujú organizmus. Snažte sa telu uľahčiť prácu a dajte mu potravinu, ktorú dokáže identifikovať na „prvý pohľad“ a nie až potom, ako musí spracovať 20 rôznych (a umelých) látok na to, aby zistilo, že mu chcete dodať energiu prostredníctvom čokolády.
Pomáhajte dobrým baktériám vo Vašom tráviacom trakte bojovať s tými zlými. Jedzte alkalizujúce potraviny, ktoré obsahujú rôzne enzýmy. Čerstvá zelenina a určité druhy ovocia (napríklad papája) pomáhajú tráviacemu traktu plniť svoju úlohu.
Poskytnite telu probiotiká. Nemám na mysli iba doplnok výživy, ale aj rôzne potraviny. Jedzte fermentované výrobky, akými sú napríklad kefír. Dbajte však na to, aby išlo skutočne o kefír. Skutočný kefír totiž neobsahuje žiadnu laktózu, teda cukry, teda sacharidy. Ak si kúpite kefírové mlieko a pozriete sa na obal, kde je uvedené akékoľvek množstvo sacharidov, môžete ho vyhodiť. Tak isto nízko tučné kefírové mlieko je iba diabolským plánom ako z Vás vylákať peniaze za nulovú protihodnotu.
Investujte radšej do kefírových zŕn a urobte si vlastný kefír z nepasterizovaného mlieka. Budete mať istotu, že telu dodávate alkalizujúci, probiotikami nabitý nápoj, ktorý Vám pomôže a nie, že iba vyhadzujete peniaze.
Držte sa týchto pár jednoduchých zásad, ktoré spolu s ďalšími môžete aplikovať v Progress Strategy a uvidíte rozdiel. Stojíte si za investíciu do vlastného zdravia?
Nielen ja, ale aj moji klienti vykazujú nízku chorobnosť, vysokú mieru energie a lepšiu odolnosť voči náhlym chutiam na sladkosti, pretože zdravie tráviaceho traktu je jedným zo základných pilierov systému stravovania, ktorý preferujem.
Ak Vás zaujíma viac informácii zo sveta zdravia, tréningu a výkonu, dajte Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“. Dostanete sa tak vždy k najnovším poznatkom.
V prípade záujmu dostávať všetky informácie do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoju e-mailovú adresu.